Prowadzą aktywne życie mimo niepełnosprawności. Niezwykli mieszkańcy ulicy Hożej

Warszawskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną prowadzi tzw. Mieszkanie Wspomagane. Mieszkają tam osoby niepełnosprawne, które starają się żyć niezależnie.

Na ulicy Hożej w Warszawie znajduje się wyjątkowe mieszkanie. Od 10 lat mieszkają w nim te same niepełnosprawne osoby. Prowadzone jest ono przez Warszawskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

“To właśnie różni mieszkanie wspomagane od treningowego, że mieszkają w nim cały czas te same osoby. Wszyscy są w wieku czterdziestu, pięćdziesięciu lat. Niektórzy z nich mają rodziców i jeżdżą do nich na weekendy, a niektórzy nie mają już takiej możliwości. Chodzi właśnie o to, aby przygotować mieszkańców i ich rodziców na bezpieczną przyszłość, aby mieszkańcy mogli żyć niezależnie, i aby osiągnęli jak największą samodzielność” – mówi Klaudia Majewska-Bielska, asystentka, która wspiera mieszkańców.

Mieszkańcy realizują projekt promujący self-adwokaturę. Zapraszani są na uczelnie na cykl warsztatów, podczas których zdobywają potrzebne doświadczenie, by stać się rzecznikiem własnych spraw.

“Realizujemy wspólnie warsztaty na temat self-adwokatury, uczymy się m.in. wystąpień publicznych i poruszamy różne tematy związane z dorosłością” – zaznacza Klaudia Majewska-Bielska.

Krok ku samodzielności

Mieszkańcy Hożej wykonują prawie wszystkie obowiązki domowe samodzielnie. To dla nich wyzwanie, które jednak daje im dużą radość.

“Bardzo dobrze mi się mieszka na Hożej. Rano wstaję około szóstej, myję się, szykuję sobie śniadanie w domu i do ośrodka. Potem idziemy na przystanek tramwajowy przy Marszałkowskiej i wsiadamy w numer na przykład 22, 7, 24 i jedziemy do Zielenieckiej. Tam przesiadamy się w trójeczkę i jedziemy już pod sam ośrodek. Mamy gimnastykę o dziewiątej, a potem o dziesiątej trzydzieści śniadanie już każdy w swojej pracowni. Potem mamy zajęcia i wracamy do domu” – opowiada Bartłomiej Witkowski.


“Bardzo lubię mieszkanie na Hożej, bo jest fajnie i uczę się samodzielności. Nauczyłam się sprzątać, gotować, rozmawiać. Lubię kroić cebulkę, czosnek, rozstawiać talerze. I sama dojeżdżam na Rydygiera, piętnastką” – zaznacza inna mieszkanka, Anna Stanisławska.

W mieszkaniu codziennie znajduje się conajmniej jeden asystent, który wspiera niepełnosprawnych i pomaga im w obowiązkach domowych.

“Wspólnie układamy menu, mieszkańcy decydują, co chcą gotować przez cały tydzień. Organizujemy też wspólne spacery, wyjścia do kina, na Starówkę czy inne wydarzenia kulturalne. Uczymy niezależności głównie przez trening samodzielności i rehabilitację społeczną i zawodową. Choć nie lubię słowa rehabilitacja, to bardziej jest w tym przypadku habilitacja. To stały proces nabywania i rozwijania umiejętności, i wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną w kierunku samostanowienia, aktywności i maksymalnie pełnego uczestnictwa w życiu społecznym” – podkreśla asystentka, Klaudia Majewska-Bielska.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły