Przebiegł prawie 1000 kilometrów, by podziękować Polakom

Ukraiński strażak Wołodymyr Skoworodka przebiegł dystans 830 kilometrów, by podziękować Polakom. Pokonanie trasy Kijów-Warszawa zajęło mu dwa tygodnie. “Ultramaraton wdzięczności” to naprawdę piękny gest.

Wołodymyr Skoworodka i inni ukraińscy strażacy przebiegli 830 kilometrów z Kijowa do Warszawy. Granicę przekroczyli w Dorohusku w sobotę. Trasę pokonali w 14 dni. Całe wydarzenie nazywało się “Ultramaraton wdzięczności”. Ich czyn był wyrazem wdzięczności dla Polaków.

“Ultramaraton wdzięczności” miał patronat honorowy Szefa Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzej Bartkowiaka. Projekt został zorganizowany przez Państwową Służbę Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Ukrainian FireFighters Foundation.

– “Nasza pomoc dla Ukrainy jest czymś naturalnym. Czymś, czego się wymaga od sąsiada, czymś, czego się wymaga od narodu, który przez wieki był zaprzyjaźniony z narodem ukraińskim. I choć mieliśmy trudne chwile w historii, dzisiaj to wszystko jest nieistotne. Dzisiaj budujemy nową piękną historię Polski i Ukrainy, a może i coś więcej” – podkreślił gen. brygadier Bartkowiak.

Co ciekawe, Wołodymyr Skoworodka swoim biegiem ustanowił narodowy rekord. Stało się to w Dniu Niepodległości Ukrainy. To nie pierwszy taki jego wyczyn. Wcześniej udało mu się przebiec 500 kilometrów w 10 dni. Pobił też rekord przebiegając 42 kilometry w sprzęcie przeciwpożarowym.

Ukraińscy strażacy biegli przez Polskę przez województwo lubelskie i mazowieckie. Na różnych odcinkach trasy do Skoworodka dołączali polscy funkcjonariusze PSP.

Wdzięczność

chargé d’affaires Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Ołeh Kuts podkreślił, że to Polska jest krajem, który okazał największe wsparcie Ukrainie. Dlatego teraz naród ukraiński chce okazać swoją wdzięczność.

„Dzisiaj ramię w ramię walczymy o lepsze jutro dla naszych dzieci, o bezpieczeństwo całego regionu i Europy” – powiedział. – “Wy w pierwszej chwili otworzyliście swoje domy i serca. Pomagacie i wspieracie nas, a razem jesteśmy silniejsi i pokazujemy całemu światu co to znaczy wiarygodny partner“.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły