Jets pierwszym Polakiem z zespołem Downa, który ukończył triathlon

Bartosz Matusiewicz to 24-latek z zespołem Downa, który ukończył triathlon na olimpijskim dystansie. To niesamowity sukces!

Bartosz Matusiewicz jest pierwszym Polakiem z zespołem Downa, któremu udało się ukończyć triathlon na dystansie olimpijskim. Zdobył już wiele sukcesów, bo był m.in wicemistrzem Europy w pływaniu zmiennym. Sport to jego największa pasja.

 – “Myślę, że każdy z nas potrzebuje takiej przestrzeni, gdzie może być chociaż trochę lepszy od innych i tutaj na pewno synowi się udało. Też ma taką przestrzeń na życie towarzyskie, gdzie może realizować się w przeróżny sposób. Sport organizuje mu przyjaciół, sposób życia, sposób odżywiania” – mówił w Dzień dobry TVN tata Bartosza, Jarosław Matusiewicz.

Bartosz trenuje pływanie już od 10 lat. Do triathlonu przygotowywał się dwa lata.

“Czasami jestem zmęczony, ale lubię trenować. Pływam cztery razy w tygodniu, do tego dwa razy w tygodniu biegam i jeżdżę na rowerze. Bardzo się cieszę ze startu w Warszawie. Najważniejszy jest dla mnie sam udział w zawodach i liczę na wsparcie i doping kibiców” – opowiada zawodnik.

Podczas zawodów City Handlowy 5150 Warsaw mężczyzna musiał przepłynąć 1,5 kilometra wpław, potem przejechać na rowerze 40 kilometrów i na końcu przebiegnąć 10 kilometrów. Bartosz pokonał cały dystans w czasie 4 godzin i 12 minut.

Na trasie towarzyszył mu Radosław Bedyński – bardzo doświadczony triathlonista.

“Sporo ludzi dostrzegło udział Bartka w zawodach triathlonowych” – przyznał Radosław Bedyński w rozmowie dla portalu triathlonlife.pl. – “Kilka osób mnie później zaczepiło i mówiło, że mają w rodzinie dzieci z zespołem Downa i Bartek jest dla nich pozytywnym przykładem. Często jest tak, że osoby cierpiące na tę chorobę kojarzą się z otyłością, ograniczeniami ruchowymi, bo prowadzą stacjonarny tryb życia. A tu jest przykład, że można te dzieci pokierować inaczej i to dla nich samych jest wtedy zupełnie inne życie”.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły