Sukces polskich lekarzy! Udało się przeprowadzić przeszczep płuc u 70-letniego pacjenta

Polscy lekarze z UCK w Gdańska przeszczepili płuca 70-letniemu mężczyźnie, który jest byłym sportowcem i cierpiał na zwłóknienie płuc. To najstarszy człowiek w Polsce, na którym udało się przeprowadzić taki przeszczep.

Przeszczep przeprowadzono na początku września. O sukcesie poinformowała Wioleta Wójcik z zespołu ds. Organizacji i promocji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Operacja pacjenta w tym wieku jest krajowym rekordem. „Były doniesienia o przeszczepach u 68-latków, 69-latków. Granica przeszczepu jest zatem przesunięta” – mówi kooordynator programu transplantacji płuc dr hab. Jacek Wojarski

„Choć operacje u osób starszych obarczone są dodatkowym ryzykiem, w tej konkretnej sytuacji zdecydowaliśmy się je podjąć. Doświadczone ośrodki, a do takich aspirujemy, poddają ocenie każdego pacjenta i nie kierują się wiekiem wyłącznie metrykalnym, analizujemy pacjenta bardziej pod względem wieku biologicznego. Pan Eugeniusz to były sportowiec, prowadzący aktywny tryb życia i jego wiek biologiczny został oceniony na zdecydowanie niższy niż ten metrykalny” – wyjaśnia dr hab. Wojarski

Przeszczep był szansą na normalne życie

70-letni pacjent miał bardzo rozwinięte zwłóknienie płuc – problem sprawiały mu nawet tak proste czynności, jak pójście do łazienki, albo wstanie z łóżka. Mężczyzna nie mógł normalnie funkcjonować – każdy nawet najmniejszy wysiłek wywoływał cierpienie. Przeszczep stał się szansą na normalne życie.

Choć Międzynarodowe Towarzystwo Przeszczepów Serca i Płuc twierdzi, że nie powinno się wykonywać przeszczepów płuc u osób powyżej 65 roku życia z powodu wysokiego ryzyka niepowodzenia zabiegu, to w doświadczonych ośrodkach lekarze biorą pod uwagę wiek biologiczny, który może być mniejszy od tego metrykalnego.

“Możemy pochwalić się znakomitymi wynikami operacji. W ponad 90 proc. są to zabiegi przeprowadzone z sukcesem. Natomiast w 2019 roku sukces ten był stuprocentowy. Co więcej, nasi pacjenci, co nas ogromnie cieszy, wracają do wcześniej podejmowanych ról społecznych, do pracy” – podsumowuje Wojarski.

źródło: termedia.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły