“Tak Pomagam” – ważna akcja Caritas

W ostatni piątek (8 grudnia) oraz w sobotę (9 grudnia) odbyła się 23. edycja zbiórki żywności pod hasłem „Tak. Pomagam!”, zorganizowanej przez Caritas przed zbliżającymi się świętami.

W ramach akcji “Tak Pomagam” około 20 tysięcy wolontariuszy było obecnych w ponad 2 tysiącach sklepów spożywczych i supermarketów na terenie całej Polski. Odbyła się ona w ostatni piątek i sobotę.

— Z zebranych produktów przygotujemy świąteczne paczki, które przekażemy ok. 60 tys. osób – zaznacza Bartłomiej Kulisz, kierownik Działu Pomocy Żywnościowej i Rzeczowej w Caritas Polska.

Ponadto, ze zebranej żywności w ramach akcji przygotowane zostaną posiłki dla osób potrzebujących. Te posiłki daje się m.in. w jadłodajniach prowadzonych przez lokalne oddziały Caritas.

Przeciętnie, podczas jednej zbiórki udaje się zebrać około 340 ton żywności.

W grupie oczekującej na wsparcie znajdują się ludzie w trudnej sytuacji. W tym są osoby dotknięte ubóstwem, kryzysem bezdomności oraz starsi ludzie, których niewielkie emerytury nie wystarczają na pokrycie podstawowych potrzeb. Dla nich paczki z żywnością stanowią rzeczywiste wsparcie, dając im poczucie, że nie są samotni, zwłaszcza w okresie świątecznym.

— Gdy docieramy do potrzebujących z paczkami przygotowanymi z produktów zebranych podczas akcji „Tak. Pomagam!”, bardzo często spotykamy się z osobami skromnymi. Są początkowo nieco zaskoczone, ale witają nas uśmiechem. Często zapraszają nas na herbatę, chcąc jakoś odwdzięczyć się za tę paczkę – opowiada i Żaneta Żebrowska-Rosa.

Ta niezwykła inicjatywa staje się możliwa dzięki poświęceniu i zaangażowaniu wolontariuszy, którzy poświęcają wiele godzin, dyżurując przy koszach w supermarketach. Średnio, około 18,5 tysiąca wolontariuszy angażuje się w akcję „Tak. Pomagam!”. Wśród nich są uczniowie, młodzież, ale także emeryci, którzy nie rezygnują z działania i pragną pomagać innym. W szeregach tych zaangażowanych w zbiórki znajdują się także migranci i uchodźcy, niektórzy z nich pochodzący z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce. To, co ich łączy, to troska o drugiego człowieka i pragnienie dokonywania dobrych uczynków.

Źródło: caritas.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły