W Łodzi powstały dwie mobilne łaźnie dla bezdomnych

Prysznice, suszarka, umywalka, magazyn z ubraniami, ręcznikami i środkami czystości. Tak właśnie można opisać wyposażenie mobilnej, miejskiej łaźni dla osób bezdomnych. Znajdują się w dwóch różnych częściach miasta.

Mobilna łaźnia jest naprawdę dobrze wyposażona. Składa się z dwóch idealnie zaprojektowanych kontenerów, które łącznie mają około 30 metrów kwadratowych. W pierwszym znajdują się dwa prysznice, umywalka, toaleta, lustro i suszarka. Zaś w drugim, poczekalnia, pralnia, suszarka do ubrań.

Na razie pierwsza pralnia stanęła przy alei Piłsudskiego w Łodzi, obok skrzyżowania z ulicą Sarnią. Wybrano taką lokalizację, bo w sezonie jesienno-zimowym znajduje się tam Świetlica dla Osób Bezdomnych.

Co ciekawe, już w Łodzi już wcześniej działały takie łaźnie. Była to jednak próba, bo nikt nie miał pewności czy bezdomni będą chcieli korzystać z takiego rozwiązania.

Kiedy jesienią 2021 r. uruchamialiśmy na próbę “Mobilną łaźnię dla osób w kryzysie bezdomności” nie mieliśmy wiedzy, czy osoby w kryzysie bezdomności będą chciały korzystać z tego typu rozwiązania” – mówił wiceprezydent Łodzi, Adam Pustelnik. – “Po sześciu miesiącach pilotażu, podczas których w łaźni odnotowano ponad 400 wizyt, a część osób bezdomnych korzystała z niej regularnie, to znaczy przychodziła na przykład raz w tygodniu, wiemy już, że jest to bardzo potrzebna forma wsparcia“.

Sprostać potrzebom

Na razie łaźnia będzie otwarta od poniedziałku do soboty od 8 do 15. Jeśli będzie potrzeba, to godziny zostaną zmienione.

Wszystkie schroniska i noclegownie mają łazienki. Osoby w krzyskie bezdomności mogą z nich korzystać. Jednak nadal jest grupa osób, które mieszkają na ulicy. Dlatego miasto chce im pomóc.

– “Jednak cały czas jest taka grupa osób, które mimo posiadanej możliwości skorzystania ze wsparcia w postaci placówki, podejmuje decyzję o przebywaniu w przestrzeni publicznej, czyli na przykład w pustostanach lub na ulicach” – zaznacza p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, Piotr Kowalski. – “Zależy nam, by także tym osobom zapewnić higieniczny sposób życia“.

Łaźniami będą się opiekować różne stowarzyszenia z całej Łodzi.

– “Osoby w kryzysie bezdomności nie mają na co dzień dostępu do łazienki, pralki i bieżącej wody, czyli do zaspokajania podstawowych potrzeb” – podkreśla dyrektor Centrum Służby Rodzinie, ks. Arkadiusz Lechowski. – “Nowo otwarta łaźnia to ważny punkt na mapie Łodzi. To wyciągnięcie ręki do potrzebującego, przywrócenie mu poczucia godności, akceptacji oraz miłości bliźniego.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły