W Lublinie powstają domki dla jeży i hotele dla owadów. Wszystko po to, by chronić zwierzęta

Mieszkańcy Lublina będą chronić małe zwierzęta. W mieście powstanie 80 domków dla jeży, 70 hoteli dla owadów i ponad 300 schronów dla nietoperzy.

W ramach budżetu obywatelskiego w Lublinie powstaną nowe siedliska dla drobnych zwierząt. Projekt nosi nazwę “Lublin przyjazny zwierzętom”. Zakłada stworzenie nie tylko domków dla jeży, budek dla ptaków, hoteli dla owadów, ale także edukację w tym temacie. Uczniowie lubelskich szkół będą mogli więcej dowiedzieć się o ekosystemie. Autorzy projektu chcą zwiększyć świadomość mieszkańców miasta na temat roli dzikich zwierząt.

Przez najbliższe dni w Lublinie będą budowane siedliska dla zwierząt. Powstanie 80 domków dla jeży, 70 hoteli dla owadów i 320 schronów dla nietoperzy.

“Poprzez zakup kolejnych schronień dla dzikich zwierząt w naszym mieście chcemy stworzyć dla nich nowe miejsca siedliskowe i lęgowe oraz dogodniejsze warunki do życia w miejskim ekosystemie” – mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Jednym z celów tego projektu jest ochrona owadów zapylających. Pomysłodawcy podkreślają, że w mieście powinno być jak najwięcej hoteli, by liczebność pszczół i trzmieli wzrosła.

– “Niestety od kilkudziesięciu lat obserwowany jest spadek liczebności tych owadów z powodu stosowania środków ochrony roślin, zanieczyszczenia powietrza, niszczenia siedlisk. Stąd pomysł na hotele. Zostaną przekazane zainteresowanym mieszkańcom Lublina w celu rozmieszczenia w pobliżu skupisk roślin owadopylnych”  – można przeczytać w opisie projektu.

– “Naszym celem jest zbudowanie świadomości mieszkańców Lublina na temat prawidłowego postępowania z dzikimi zwierzętami oraz niezwykle ważnej roli, jaką odgrywają w mieście. Wiele gatunków stanowi ogromne wsparcie w walce ze szkodnikami, takimi jak ślimaki czy uciążliwe owady” – zaznacza Rdest-Dudak.

Autorzy projektu “Lublin przyjazny zwierzętom” chcą także rozwiązać problem dzików, które coraz częściej pojawiają się w mieście i wyrządzają wiele szkód. Zaplanowano zakup odłowni do wyłapywania dzików i przetransportowania z powrotem do lasu.

Źródło: tokfm.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły