W Płocku urodził się osiołek somalijski. To zdarza się niezwykle rzadko

W płockim zoo właśnie przyszedł na świat osiołek somalijski. Ten gatunek jest krytycznie zagrożony wyginięciem. W naturze występuje tylko kilkaset takich zwierząt. W tym roku osiołki urodziły się w zaledwie ośmiu ogrodach zoologicznych na świecie. I właśnie jednym z nich jest zoo w Płocku.

Osiołek na wagę złota

“6 sierpnia na świat przyszedł osiołek somalijski. Maluch nie odstępuje swojej mamy na krok i spędza z nią czas w cieplutkiej stajence, ale już powoli poznaje również swój wybieg zewnętrzny” – ogłosił w środę Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku. – “W ciągu ostatnich 12 miesięcy osiołki somalijskie przyszły na świat tylko w 8 ogrodach zoologicznych na świecie – podkreślił.

Osły somalijskie są krytycznie zagrożone. Bardzo trudno jest je znaleźć w ich naturalnym środowisku. Ponadto niewiele ogrodów zoologicznych prowadzi ich hodowlę.

“Jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, a jego liczebność w naturze szacuje się na kilkaset sztuk. Głównym zagrożeniem dla tego gatunku jest człowiek i zmiany klimatyczne” – zaznaczyła placówka.

Ogród zoologiczny w Płocku prowadzi hodowlę osłów somalijskich od dwudziestu dwóch lat. Przez ten czas urodziło się tam osiem osiołków.

“Nasze stado liczy aktualnie 5 osobników – jest jeden samiec, 3 samice i jedno nowo narodzone młode, którego płeć nie jest jeszcze znana” – oznajmiło zoo.

Osły somalijskie naturalnie występują tylko na terenach Półwyspu Somalijskiego i w Etiopii. Są bardzo dobrze przystosowane do tego, by żyć na pustyni, w trudnych warunkach. Samica osła somalijskiego rodzi jedno młode po ciąży trwającej jedenaście miesięcy. Dorośli przedstawiciele tego gatunku są trochę więksi od osła domowego.

W Polsce osły somalijskie można zobaczyć zaledwie w trzech ogrodach zoologicznych – w Płocku, Warszawie i Zamościu. Płockie zoo wspiera specjalny program, który chroni osły w środowisku naturalnym i “aktywnie uczestniczy w programie hodowlanym EEP – European Endangered Species Programme”.

Oprócz tego ogród zoologiczny w Płocku od 2002 roku jest członkiem Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. I właśnie w tym roku obchodzi specjalny jubileusz – 70-lecie.

Źródło: polsatnews.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły