Wakacyjna Akcja Caritas – letni wypoczynek dla dzieci

Właśnie ruszyła wakacyjna akcja Caritas. W jej ramach zorganizowano wyjazdy letnie dla około 16 tysięcy dzieci. Weźmie w nich udział także 3 tysiące dzieci z Ukrainy. Ponad 40 parafii w całym kraju od wielu miesięcy planowało taki letni wypoczynek.

Aż 40 parafii z całej Polski zaangażowało się w organizację letniego wypoczynku dla dzieci.

Na kolonie z Caritas wyjedzie 10,5 tys. podopiecznych, a pozostałe 5,5 tys. skorzysta z innych form wypoczynku, tj. półkolonii i wycieczek. Dzieci będą odpoczywały w ośrodkach rozlokowanych nad polskim morzem, nad jeziorami, w górach oraz innych atrakcyjnych turystycznie rejonach naszego kraju. W sumie przygotowano aż 100 turnusów – opowiada Magdalena Antolik, specjalista ds. programów dziecięcych w Caritas Polska.

Co roku organizatorzy robią wszystko co w ich mocy, by program każdego turnusu był dla dzieci interesujący. Te wakacje nie są wyjątkiem i czeka na nich wiele atrakcji.

 — Atrakcji w tym roku mamy ogrom, więc dzieci są przeszczęśliwe. Mają patrole nocne, gry sportowe, zajęcia w basenie, wycieczki, zajęcia profilaktyczne, pogodne wieczorki, a także przepiękne msze na łonie natury – Maria Dąbrowska, kierowniczka kolonii.

Beztroski czas

Na koloniach realizowany jest program “Ratownicy Marzeń”. Polega on na serii warsztatów, które mają pomóc dzieciom podnieść swoją samoocenę i uwierzyć w swoje możliwości. Co ważne, korzystają z niego także dzieci z Ukrainy. Osoby prowadzące starają się zintegrować te dwie grupy.

“Rozwijaliśmy temat różnic między młodzieżą z Polski i z Ukrainy, ale tak, by pokazać, że nie są one zagrożeniem, ale bogactwem, jakie ludzie wnoszą do naszego życia” – opowiada.

Dla dzieci z Ukrainy jest to okazja, by zapomnieć o codziennych problemach i spędzić beztrosko czas w gronie swoich rówieśników.

“Jesteśmy bardzo wdzięczni Caritas Polska za ciepłe przyjęcie i pomoc w organizacji czasu wolnego dla naszych dzieci. Nie wyobrażacie sobie, jakie to niesamowite uczucie spędzić dwa tygodnie bez odgłosów syren i wybuchów… W pierwszym tygodniu pobytu dzieci reagowały przerażeniem na głośne dźwięki, ale potem się uspokoiły, bo nabrały pewności, że w ośrodku jest bezpiecznie. Pod koniec turnusu dwoje dzieci pozbyło się natręctw. A to wszystko dzięki temu, że przyjechaliśmy do bezpiecznej Polski” – podkreśla Valeria, koordynatorka projektu integracyjnego w Caritas Kamieńskie.

Źródło: caritas.pl

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły