Szachy w szkole. Gra, która bawi i uczy

Polski Związek Szachowy promuje szachy. W coraz większej ilości szkół tworzone są specjalne projekty, które mają zachęcić dzieci do spróbowania swoich sił w tej grze.

Polski Związek Szachowy stara się zachęcić młodych do gry w szachy. Przekonuje, że może być to rozrywka, która przynosi wiele korzyści. Dlatego chcą, by w jak największej ilości szkół dzieci miały możliwość uczestniczenia w kółkach szachowych.

„Założeniem projektu Polskiego Związku Szachowego jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.”

W zasadzie każda szkoła może zgłosić się do Polskiego Związku Szachowego. Wtedy wybrani nauczyciele przechodzą specjalne szkolenie.

“Ci nauczyciele bardzo często sami dopiero uczą się zasad gry od podstaw. Szkolą ich Polski Związek Szachowy lub okręgowe związki szachowe. Rzecz w tym, żeby nauczyciele z klas wczesnoszkolnych się przeszkolili, zapoznali z szachami i wprowadzili je do danego oddziału klasowego w swojej szkole. Potem taki nauczyciel ma prowadzić godzinę tygodniowo zajęć szachowych z daną klasą przez dwa lata.”

Szachy uczą dzieci cennych umiejętności. Jest to m.in logiczne myślenie, cierpliwość, zdolność analizowania i przewidywania.

„Kształcimy dzieci dzięki szachom. Obecnie przyjętych jest do projektu około 1500 szkół z całej Polski. Szkoła dostaje od nas zestaw startowy: 15 kompletów szachów i szachownicę demonstracyjną, czyli taką, na której nauczyciel może pokazywać ruchy figur” – opowiada koordynator projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

Co więcej, dla dzieci, które uczestniczą w projekcie jest przewidziana nagroda.

„Dla dzieci uczestniczących w projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole” mamy nagrodę: raz w roku, w czerwcu organizujemy im turniej w Warszawie. Dzieci z całej Polski mogą wtedy przyjechać do Warszawy i grać na Torwarze. To  ogromna impreza, bierze w niej udział około 800 dzieci. Dla nich, oprócz rozgrywek na Łazienkowskiej, jest to okazja do wycieczki i zwiedzenia stolicy”.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły