Walczyła w Powstaniu Warszawskim. Skończyła 104 lata i właśnie otrzymała awans oficerski

Choć pani Barbara Sowa (ps. Basia) jest już w podeszłym wieku, to zachowała trzeźwość umysłu. Uwielbia przyjmować gości, ma duże poczucie humoru, często opowiada historie z przeszłości i śpiewa stare piosenki. Teraz dostała awans oficerski i została mianowana na kapitana.

4 listopada do drzwi pani Barbary Sowy zapukała oficjalna delegacja wojskowa z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej. Przyszli, by ogłosić jej awans oficerski i mianować ją na kapitana. Kobieta niczego się nie spodziewała! Jej synowie trzymali ten fakt w tajemnicy.

“Wiedzieliśmy, że mama będzie to przeżywać. Pewnie parę nocy by nie przespała, więc postanowiliśmy, że dowie się bezpośrednio już podczas przekazania decyzji o mianowaniu na stopień wojskowy kapitana” – opowiada Andrzej Sowa, syn Barbary.

Choć Kombatantka ma problemy z chodzeniem, to wstała i oficjalnie podziękowała za awans. Nie kryła wzruszenia i radości.

“Dziękuję bardzo za to wyróżnienie. Gdybym wiedziała wcześniej, to bym przygotowała jakąś uroczystą mowę. A tak mogę tylko wzruszona podziękować” – powiedziała pani Barbara.

104-latka została także uhonorowana medalem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Walcząc za ojczyznę

Pani Barbara Sowa urodziła w 1918 roku. Była żołnierzem Armii Krajowej. Zaczęła działać w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej w 1940 roku. W czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką i łączniczką.

„W godzinie „W” – godzinie najwyższej próby – rozpoczęła walkę w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniu Chrobry II, w obwodzie IV. Walczyła na Ochocie i w tzw. Reducie Kaliskiej. Po upadku dzielnicy została skierowana do obozu w Pruszkowie. W czasie transportu zbiegła. Trafiła do Łuszczewa, gdzie w szpitalu polowym opiekowała się rannymi partyzantami ze zgrupowania kampinoskiego” – podkreślił profesor Ułaszewski przed oficjalnym wręczeniem awansu.

Profesor Ułaszewski zaznaczył także, że kpt Sowa przez całe życie była wierna ideałom Armii Krajowej. Służyła najszlachetniejszym wartościom także jako żona i matka.

Źródło: gazetawroclawska.pl, pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły