Wielki sukces polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami

Polscy żeglarze z niepełnosprawnościami wywalczyli aż 4 medale podczas Otwartych Mistrzostwa Świata klasy Hansa. Pokazali oni w Portugalii absolutną dominację.

W Otwartych Mistrzostwach Świata mogą startować zarówno osoby pełnosprawne, jak i niepełnosprawne. Polskę reprezentowała mieszana drużyna – sternikiem był Piotr Cichocki, a załogantką jego pełnosprawna żona. Choć małżeństwo toczyło w finale zaciętą walkę z Francuzami, to ostatecznie udało się im zdobyć złoty medal. Na pierwszym miejscu podium stanął też ponownie Piotr Cichocki. Wygrał on w klasie Hansa 303 single.

“Cieszę się niezmiernie, bo przyjechałem tutaj wygrać, aczkolwiek wiedziałem, że nie będzie łatwo. Bardzo silna obsada, rekordowa liczba uczestników, trudny akwen. Byłem jednak bardzo dobrze przygotowany, konsekwentnie realizowałem swoją strategię w singlu, a w klasie Hansa 303 double kluczem była dobra komunikacja z żoną” – mówi Cichocki.

“Startowaliśmy już kiedyś razem, ale nigdy w tej klasie. Na łódce, tak jak w domu. Trzeba dobrać odpowiednią strategię i ją po prostu realizować. Najtrudniejsze było opanowanie nerwów w sytuacjach stykowych, ale doświadczenie Piotra okazało się tutaj nieocenione” – zaznacza jego żona, Joanna.

Niezwykle dany debiut w klasie Hansa 2.3 zaliczył z kolei Andrzej Bury (AKS OSW Olsztyn). Mężczyzna wygrał wszystkie wyścigi.

“Trener miał dobrą intuicję, zgłaszając mnie do startu w klasie Hansa 2.3. To mój debiut w tej klasie. Dziękuję bardzo trenerowi za zaufanie, którego nie zawiodłem. Zdobyłem swój pierwszy tytuł mistrza świata, chociaż nie wiedziałem tak naprawdę, na co mnie stać. Gdy w bardzo trudnych warunkach wygrałem pierwszy wyścig, uwierzyłem, że może być dobrze. Skończyło się na komplecie wygranych wyścigów. Nawet mi się to nie śniło. To niesamowite uczucie” – opowiada Bury.

Wszyscy mamy zatem ogromne powody do dumy z naszych żeglarzy. O tej niezwykłej wygranej trener Kadry Narodowej PZŻ żeglarzy z niepełnosprawnościami, Grzegorz Prokopowicz, powiedział tak:

“Nasi żeglarze nie pozostawili żadnych wątpliwości i do Polski wracamy z czterema złotymi medalami! Jeszcze nigdy żadne team tego nie dokonał. Cieszymy się podwójnie, gdyż to nie były łatwe regaty”.

Źródło: krynicamorska.naszemiasto.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły