Wzmocnienie opieki psychologicznej młodych osób

Samorządy i organizacje społeczne zaczęły pracę nad wzmocnieniem opieki psychologicznej wśród uczniów. Udało się im dojść do cennych wniosków. Jednym z efektów tej debaty jest „Mapa psychozdrowia w szkołach”.

Debatę na temat zdrowia psychicznego młodych zainicjowała Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy i fundacja GrowSpace. Przedstawiciele samorządów i innych organizacji społecznych starały się wypracować rozwiązania, które pomogłyby lepiej zadbać o psychikę uczniów.

Fundacja GrowSpace przygotowała specjalny raport. Według ich badań aż w 450 gminach nie ma żadnej osoby na stanowisku psychologa w szkole. Sytuacja w systemie opieki psychologicznej w polskich szkołach jest zła. Niestety można zaobserwować coraz większy kryzys zdrowia psychicznego wśród młodych.

Pomoc młodym osobom w kryzysie psychicznym to najważniejsze wyzwanie, przed jakim stoi obecnie polski system oświaty. Warszawa oraz wiele samorządów robi mnóstwo na rzecz wsparcia uczniów oraz wzmacniania systemu opieki psychologicznej w szkołach, ale widzimy że potrzeba również systemowych rozwiązań w tym zakresie. Z dzisiejszej debaty sporządzimy raport – mapę psychozdrowia w szkołach, który przekażemy Ministerstwu Edukacji i Nauki – przyznała Dorota Łoboda.

Na szczęście, w ostatnich latach coraz więcej osób jest świadomych tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Dlatego należy jeszcze bardziej podkreślić, że szczególnie istotna jest profilaktyka.

– “Dzięki takim spotkaniom jak dziś, mamy przede wszystkim szansę na rozmowy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży bez lęku i wstydu, na wyprowadzenie tego tematu z obszaru tabu. Dzisiaj musimy mówić o zdrowiu psychicznym, jako elemencie zdrowia człowieka. Tak, jak dbamy o zdrowe odżywanie czy badania profilaktyczne, tak samo powinniśmy kłaść duży nacisk na profilaktykę zdrowia psychicznego” – mówi Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Jednym z postulatów było zapewnienie opieki psychologicznej w szkołach 5 dni w tygodniu. Co więcej, zwrócono uwagę na to, że bliscy uczniów i nauczyciele także powinni mieć do niej dostęp.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły