Zatrzymamy proces starzenia się? To niewykluczone…

Naukowcy z Anglii i Hiszpanii opracowali specjalne przeciwciała, które niszczą stare, zniszczone komórki. W ten sposób można leczyć choroby, które często dotykają starszych ludzi i co za tym idzie, opóźnić proces starzenia.

Do dziś nie wiadomo dlaczego niektórzy na starość cierpią na wiele chorób, takich jak nowotwory, cukrzyca, Alzheimer, Parkinson, podczas gdy innym nic nie dolega. Naukowcy przypuszczają, że ma to związek z skutecznością, z jaką organizm zwalcza stare, niedziałające komórki.

Dlatego badacze z Uniwersytetu w Leicester i Otwartego Uniwersytetu w Katalonii znaleźli sposób na to, jak usunąć niedziałające już komórki. Stworzyli specjalne przeciwciała, które są jak “inteligentna bomba” potrafiąca rozpoznać białka znajdujące się na powierzchni tych starych komórek. Następnie “bomba” przyłącza się do nich i uwalnia lek, nie powodując zniszczenia innych komórek.

Dzięki odkryciu prawdopodobnie będzie można w lepszy sposób leczyć wiele chorób. Ponadto naukowcy liczą na to, że uda się spowolnić proces starzenia.

– “Po raz pierwszy dysponujemy opartym na przeciwciałach lekiem, który można wykorzystać do opóźnienia komórkowego starzenia się u ludzi” – mówi profesor Salvador Marcip, który dowodzi zespołem badawczym. – “Oparliśmy naszą pracę na istniejących terapiach antyrakowych, które celują w białka obecne na powierzchni komórek nowotworowych. Zastosowaliśmy je do starych komórek” – dodaje.

Bowiem każdy organizm posiada system komórkowego starzenia się. To on zatrzymuje podziały komórek, które są uszkodzone i uniemożliwia im dalszy rozwój. Działanie tego mechanizmu zmniejsza podobieństwo nowotworu.

Wcześniejsze badania na zwierzętach udowodniły, że usuwanie starych komórek opóźnia zarówno powstawanie chorób, jak i starzenie.

 – “Tak jak typowe przeciwciała rozpoznają zarazki i chronią nas przed nimi, opracowane przez nas przeciwciała rozpoznają stare komórki. Dodatkowo dołączyliśmy do nich toksyczny ładunek, który te komórki niszczy. Działają więc podobnie do kierowanych rakiet” – wyjaśnia prof Salvador Marcip

Leczenie przy pomocy “inteligentnej bomby” można będzie zastosować po wystąpieniu objawów takich chorób, jak Alzheimer, Parkinson, artretyzm, zaćma. Dodatkowo terapia mogłaby być używana do wspomagania zdrowego starzenia się.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły