Polacy wybudują drugi szpital na Madagaskarze

Polska Fundacja dla Afryki buduje drugi szpital na Madagaskarze. Będzie się on znajdował w miejscowości Mampikony. Właśnie rozpoczęła się budowa dwóch dwupiętrowych budynków, które pomieszczą aż 120 łóżek.

Nowy szpital będzie się mieścił w dwóch budynkach. W jednym z nich powstanie apteka, poradnie specjalistyczne, OIOM, porodówka, pediatria. Zaś w drugim znajdą się trzy bloki operacyjne – wydział ogólny i wewnętrzny, ginekologia oraz sale chorych. Całkowity koszt wybudowania tak dużego szpitala to około 6 milionów złotych.

–  Inwestycja rozciągnięta jest na 4 lata. Podzielono ją na dwa budynki, żeby w chwili, gdy pierwszy budynek zostanie wykończony mógł już przyjmować pacjentów. Drugi powstanie, kiedy zbierzemy pieniądze – mówi prezes fundacji, Wojciech Zięba.

Fundacja chce ochronić zdrowie mieszkańców Madagaskaru i poprawić jakość ich życia. Dlatego zdecydowali się na wybudowanie drugiego już szpitala.

– “Oddział pediatrii jest dla mnie szczególnie ważny, ponieważ to co słyszymy od misjonarzy czy ludzi, którzy pracują na miejscu, to tam niestety te dzieci umierają na choroby, które w Polsce są kompletnie wyleczalne i nie stanowią żadnego zagrożenia. – mówi Wojciech Zięba.

Największy problem stanowią choroby takie jak malaria i gruźlica i te, które są przenoszone drogą pokarmową i często wynikają z braku dostępu do czystej wody.

– “Choroby przenoszone drogą pokarmową czyli dur brzuszny, cholera czy czerwonka to jest to, co pochłania życie dzieci i te dzieci umierają z powodu odwodnienia w sytuacji, gdzie my za kilkanaście złotych możemy im podać płyny dożylne i uratować im życie” – wyjaśnia dr med. Lidia Stopyra, szefowa misji medycznych na Madagaskarze.

Co ważne, szpital nie tylko ochroni zdrowie mieszkańców, ale również stworzy im nowe miejsca pracy.

– “Z jednej strony szpital, który będzie świadczył usługi medyczne, a z drugiej strony będzie to duży pracodawca w regionie, który da pracę wielu osobom” – podkreśla prezes.

Szpital bedzie otrzymywany z darowizn zamożniejszych pacjentów i wpłat Polaków. Budowa pierwszego oddziału – pediatrycznego – zakończy się za dwa lata.

Źródło: gazetakrakowska.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły