Zebrali ponad pół tony śmieci. Kolejna odsłona akcji „Czyste Tatry”

Mimo złych warunków pogodowych, ponad 2 tys. wolontariuszy sprzątało w sobotę górskie szlaki. To już dziesiąta odsłona akcji „Czyste Tatry”. Udało im się zebrać ponad pół tony śmieci – dokładniej 589 kilogramów.

Akcję co roku organizuje Stowarzyszenie Czysta Polska. W tegorocznej edycji wzięło udział 2 tys. wolontariuszy.

“Pogoda nie sprzyjała miłośnikom Tatr i przyrody, bo niebo co rusz zaciągało się ciemnymi, deszczowymi chmurami, a momentami mocno grzmiało. Rzęsisty deszcz odstraszył wielu turystów, ale na wielkie sprzątanie i tak ruszyło w góry ponad 2 tys. wolontariuszy, którzy za swoje zaangażowanie zostali wynagrodzeni pięknym, popołudniowym słońcem” – podało w oświadczeniu stowarzyszenie.

„Kiedy zaczynaliśmy 10 lat temu, śmieci było zdecydowanie więcej. Nie tylko butelki, czy papierki, ale też klapki, kalosze, czy nawet stare opony. Z roku na rok jest lepiej. Dziś, kiedy wychodzimy w Tatry jest to już niemal czysta przyjemność. Nasze worki są ledwie zapełnione, ale wciąż mamy wiele do zrobienia w kontekście śmiecenia w przyrodzie” – przyznaje Rafał Sonik, współtwórca i ambasador tego wydarzenia.

“Uczestniczę w Czystych Tatrach od 2017 r. i od tego czasu staram się zarażać innych twórców internetowych chęcią do udziału w tej i podobnych akcjach. Okazało się, że nie jest to wcale trudne. W tym roku przyjechaliśmy z całym Thunder Crew i razem zbieraliśmy śmieci mimo niepogody. Klimat, który tworzy się wokół tego wydarzenia jest niepowtarzalny.Pozytywne przesłanie płynące od pozytywnych ludzi jest po prostu bezcenne” – zaznacza ReZigiusz, youtuber, który stara się promować akcję.

Wicemarszałek województwa małopolskiego podkreśla, że cała akcja ma wymiar edukacyjny:

„Edukacja ekologiczna to sprawa priorytetowa, podobnie, jak odpowiednie przepisy, regulacje, a także finansowanie programów ochrony środowiska. To ogromna przyjemność zobaczyć tak wielu zaangażowanych, pełnych pasji ludzi, którzy wiedzą, jak ważny jest przykład, który dają całemu społeczeństwu”

Stowarzyszenie w tym roku zaplanowało inne akcje. Zamierzają zrealizować projekt Czysty Bałtyk, który zakłada sprzątanie na Płw. Helskim i Trójmieście. Rusza także wielkie sprzątanie całego kraju pod hasłami #CzystaPolska #OdTatrPoBałtyk.  

Źródło: niezalezna.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły