Zwycięzcy hackatonu medycznego przeznaczyli nagrodę pieniężną na szczytny cel

Zwycięzcy hackatonu medycznego, który odbył się w Krakowie zdecydowali się oddać nagrodę pieniężną Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu. Zespół “6 i 8 PKB” przeznaczył na ten szczytny cel 30 tysięcy złotych.

W hackatonie zorganizowanym po raz pierwszy uczestniczyły zespoły z Polski, Ukrainy i Czech. Informatycy, analitycy danych, programiści mieli za zadanie stworzyć specjalne oprogramowanie komputerowe, które pomoże lekarzom w walce z pandemią koronawirusa.

Zespoły miały dobę na to, by stworzyć kalkulator ryzyka covidowego, który pomógłby przewidzieć przebieg choroby; program, który stwierdziłby wpływ choroby na organizm starszych ludzi oraz program, który pozwoliłby ocenić możliwy stopień zajęcia płuc u pacjentów chorujących na COVID-19.

Zespoły pracowały bez przerwy. Przy tworzeniu systemów korzystały z pomocy lekarzy specjalistów.

“Chciałem bardzo podziękować za to, że podjęliście trud pojawienia się w Krakowie. Pomysł stworzenia hackhatonu okazał się strzałem w dziesiątkę. To jest początek cudownej drogi, żeby połączyć świat medyczny z informatycznym” – powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

“Dokonaliście w ciągu 24 godzin rzeczy, co do których jeszcze wczoraj zastanawialiśmy się, czy podołacie. To były trzy trudne zadania i jesteśmy pod wielkim wrażeniem” – podkreślił Tomasz Stachlewski z Amazon Web Services.

Wybór wcale nie był prosty. Jury obradowało przez długi czas.

“Jest oczywiste, że te problemy nie mają jednoznacznego rozwiązania, więc zwracaliśmy uwagę na metodologię, wyłuskując to, co było nową jakością” – powiedział członek jury, prof. Marek Sanak.

Finalnie nagrodę za kalkulator covidowy otrzymał zespół “6 i 8 PKB”. Jego członkowie zdecydowali się przekazać całą nagrodę pieniężną na szczytny cel. Oddali pieniądze Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu. Szpital boryka się ostatnio z problemami – wszystko dlatego, że w ostatnim czasie wypowiedzenia złożyło tam aż 54 lekarzy. Kwota 30 tysięcy złotych będzie dla szpitala niemałym wsparciem.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły