Brytyjscy naukowcy wynaleźli cząsteczkę, która może być w stanie regenerować kości

Nowo wynaleziony związek o nazwie agrina jest w stanie regenerować chrząstki i kości, co dowiedli naukowcy w badaniach na zwierzętach. 

Dzisiejsza medycyna w dosyć sprawny sposób jest w stanie zregenerować kości, ale znajdująca się w stawach chrząstka ma w tym względzie dużo mniejsze zdolności. To właśnie dzięki niej stawy mogą poruszać się przy minimalnym tarciu- przypominają specjaliści z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie. Będąc tak newralgicznym elementem życia, chrząstki są też dużo bardziej zagrożone na uszkodzenia.

Jednym z zagrożeń jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Mimo że nie ma na nią lekarstw, to naukowcy z brytyjskiego zespołu uważa, że znalazł rozwiązanie. Osiągnięcia swoich obiecujących eksperymentów opublikowali na łamach pisma “Science Translational Medicine”.

W eksperymentach na zwierzętach, naukowcy wstrzyknęli myszom substancję nazwaną agriną. Po 8 tygodniach po zaaplikowaniu do stawów, kości i chrząstki zwierząt uległy regeneracji. Podobnie zachowywały się stawy owiec, które były 2 próbą sprawdzającą działanie substancji.

“Zwyrodnieniowa choroba stawów kosztuje 13 mld funtów rocznie, jeśli uwzględni się koszty pośrednie, takie jak zwolnienia z pracy czy opiekę. Czyni ona ludźmi mocno niesprawnymi, a nie ma na nią lekarstwa. Wiele osób nie jest w stanie wykonywać codziennych czynności takich jak kąpiel, ubieranie się, gotowanie czy zakupy. Wiemy wszyscy, że lockdown wpłynął na nasze życie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale te osoby żyją w ciągłym lockdownie.”- mówi współautorka odkrycia, dr. Susan Eldridge.

Naukowcy mają duże nadzieje

Potencjał nowo odkrytego związku, czyni agrinę idealnym lekiem dla ludzi, ale potrzebne będą dalsze badania kliniczne, by ustalić jej pełne działanie. 

“Pokazaliśmy, że możliwa jest naprawa defektów w stawach, na ten moment przynajmniej u zwierząt. Dotyczy to nie tylko kości, ale także chrząstki. Jednorazowe podanie tej cząsteczki wystarczy, aby w stawach uruchomić kaskadę reakcji, które po uruchomieniu same się podtrzymują. Nie tylko prowadzi to do naprawy struktur stawu, ale – jak pokazaliśmy na zwierzętach, wyjątkowo szybko zmniejsza przykre objawy”. Tak o swoim wynalazku wypowiadał się prof. Francesco Dell’Accio. 

Następnym testem będzie badanie toksyczności substancji, w celu wyeliminowania potencjalnych zagrożeń. Na pierwsze badania na ludziach przyjdzie nam trochę poczekać, ale jest to standardowy w kwestiach leków okres czasu. Miejmy nadzieję agrina jak najszybciej zostanie dostępnym dla chorych środkiem.

źródło: alphagelio.org 

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły