Ćwiczenia działają przeciwzapalnie! Interesujące odkrycie naukowców

Ćwiczenia, wysiłek fizyczny pobudzają organizm do wytwarzania naturalnych kannabinoidów – czyli związków, które występują w marihuanie. W ten sposób nasze ciało może łagodzić stany zapalne i zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, chorób układu krążenia czy zapalenia stawów.

Naukowcy z University of Nottingham udowodnili, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych przez osoby z zapaleniem stanów zdecydowanie zmniejsza ból. Ponadto łagodzi stany zapalne. Wszystko dzięki endokannaboidom, które wytwarza organizm. Owe związki podobne są do kannaboidów występujących w marihuanie.

Badaniami kierowała prof. Anna Valdes. W ramach tych badań poproszono 78 osób z zapaleniem stawów, by regularnie wykonywali ćwiczenia fizyczne. Po upływie półtora miesiąca okazało się, że odczuwają oni o wiele mniejszy ból.

Co ciekawe, jakiś czas później naukowcy odkryli, że wpływ na wytwarzanie tych związków mogą mieć bakterie w jelitach.

– Nasze badania wyraźnie wskazują, że ćwiczenia podnoszą poziom kannabinoidów endogennych, produkowanych przez organizm. Mają korzystny wpływ na wiele schorzeń. W ostatnich latach widać wyraźny wzrost zainteresowania produktami z oleju konopnego i kannabidiolem. Powinniśmy wiedzieć, że nawet niewielki wysiłek może mieć podobny wpływ i sprawiać, że organizm sam wytwarza kannabinoidy – przyznaje dr Amirta Vijay, autorka pracy.

Badacze doszli do jeszcze jednego wniosku.

Ci, którzy uprawiają sport, często po wysiłku fizycznym odczuwają radość. Niektórzy takie uczucie nazywają “euforią biegacza”. Niedawno naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf odkryli, że “euforia” wcale nie jest skutkiem wytwarzania przez organizm endorfin. Na nasze poczucie prawdopodobnie wpływają właśnie naturalne kannabinoidy powstające dzięki wysiłkowi.

Dlatego nawet pół godziny ćwiczeń fizycznych może znacznie poprawić nasze zdrowie. Co więcej, sport ma również zbawienny wpływ na nasz stan psychiczny. Naukowcy podkreślają, że wystarczy zaledwie piętnaście minut dziennie poświęcić na ruch, by zmniejszyć ryzyko nowotworów, stanów zapalnych, chorób układu krążenia.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły