Fundacja Dla Dzieci z Cukrzycą przypomina, że choroba nie musi być przeszkodą

Ludzie z cukrzycą typu 1 osiągają niesamowite rzeczy. Niektórzy z nich wygrywają Tour de France, inni grają w Realu Madryt. By jednak nie traktować choroby jako przeszkody potrzebne jest wsparcie. Od tego jest Fundacja Dla Dzieci z Cukrzycą.

14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy. Choruje na nią aż 3 miliony Polaków.

Cukrzyca typu 1 to choroba, w której trzustka nie produkuje insuliny. Dlatego trzeba ją dostarczać z zewnątrz za pomocą specjalnych urządzeń. To z kolei oznacza, że trzeba kontrolować poziom cukru we krwi przez cały czas.

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą od lat pomaga osobom z tą chorobą i ich rodzinom, pokazując, że mimo wyzwań z nią związanych, można prowadzić zdrowe, aktywne życie. Mimo przeszkód, można także cieszyć się pasjami i osiągać wybitne rzeczy.

Paulina Białecka jest jedną z wychowanek Fundacji. Obecnie udziela się tam jako wolontariusz i wspiera wszystkich zmagających się z chorobą. Sama osiemnaście lat temu szukała pomocy w Fundacji. Przyznaje, że to doświadczenie zmieniło jej życie.

“Fundacja dała mi poczucie własnej wartości, pokazała, że osoby takie jak ja są w całej Polsce, że zawsze mam do kogo się odezwać, ale przede wszystkim dzięki niej mam wspaniałe wspomnienia i znam ludzi z ogromem pasji i poświęcenia” – opowiada Paulina.

Przez trzy dekady Fundacja zrealizowała ponad sto różnych programów, takich jak rehabilitacyjne turnusy, obozy sportowe oraz zimowiska. Co roku organizuje też wyjazdy z okazji Dnia Dziecka. W zeszłym roku dzieci po raz pierwszy pojechały za granicę, do Grecji, a w tegorocznej edycji już odwiedziły Grecję i Włochy. Organizują także zawody sportowe, by pokazać, że sport zawsze dobrze wpływa na zdrowie. Stawiają jednak przede wszystkim na edukację.

“Fundacja to nie tylko sport i wyjazdy. Co roku Fundacja organizuje też szkolenia edukacyjne dla kadry w placówkach oświatowych, do których uczęszczają dzieci z cukrzycą. Prowadzą je tzw. edukatorzy, których też szkoli Fundacja” – mówi Marta Ośmiańska, wiceprezeska.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły