Implant elektryczny wyleczy nasze stawy

Z chorobą zwyrodnieniową stawów zmaga się około 2 miliony Polaków. Większość z nas w podeszłym wieku będzie na nią cierpieć. Dotychczas lekarze nie mieli skutecznej metody na walkę. Teraz może się to zmienić!

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest skutkiem naturalnego zużywania się stawów pod wpływem procesu starzenia. Po 45 roku cierpi na nią co trzecia osoba. Chorzy muszą zmagać się z bólem stawów. Jednak czasem choroba prowadzi również do ograniczenia ruchomości osób.

Testowano wiele sposób na walkę z chorobą. Jednak żaden z nich nie był wystarczająco skuteczny. Praktycznie wszystkie miały krótkotrwałe działanie.

Naukowcy z University of Connectitut znaleźli rozwiązanie. Stworzyli specjalne rusztowanie wykorzystujące impulsy elektryczne do pobudzenia zużytej tkanki chrzęstnej do regeneracji. Generuje ono prąd, kiedy jest np. rozciągane. Zatem implant zasila ruchy pacjenta.

Lekarze wszczepili implanty w stawy zwierząt. Okazało się, że dwa miesiące później króliki, które miały implanty są w o wiele lepszej kondycji. Zbadano również pod mikroskopem próbki z tkanki chrzęstnej zwierząt i okazało się, że tkanka faktycznie zaczęła się regenerować, a stawy były w dobrym stanie.

To implant spowodował, że zniszczone stawy odzyskały 80 procent tkanki chrzęstnej!

Badacze wykorzystali materiał, który składa się z polilaktydu. Ten związek jest już wykorzystywane w medycynie. Wykonuje się z niego np. implanty stomatologiczne. Rozkłada się w organizmie przez około 2 miesiące. Naukowcy starają się teraz sprawić, by mógł wytrzymać dłużej.

Wyniki dają ogromną nadzieję. Jednak trzeba wykonać jeszcze kolejne badania.

“To naprawdę znakomity wynik. Jednak musimy przetestować tę metodę u większych zwierząt, zbliżonych masą do człowieka” – podkreśla Thanh Nguyen, jeden z naukowców.

Autorzy pracy planują przyglądać się zwierzętom jeszcze przez rok czy dwa, by zobaczyć czy zregenerowana chrząstka jest trwała. Jeżeli faktycznie okaże się, że implant spowodował trwałe zmiany, to będzie to prawdziwy przełom w medycynie!

Wiele osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawów wreszcie będzie mogło poddać się efektywnej, skutecznej terapii.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły