Jest niepełnosprawnym medalistą i z dumą reprezentuje nasz kraj

Grzegorz Krzemień to multimedalista, który reprezentuje Polskę na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim i pływaniu. Choć jest niepełnosprawny, zdobywa sukces za sukcesem.

Grzegorz Krzemień jest z Gliwic i ukończył tamtejszy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7. To także reprezentant Polski w zawodach światowych w narciarstwie alpejskim i pływaniu. Zdobył wiele medali na zawodach krajowych i regionalnych. Jest aktywnym uczestnikiem sekcji pływackiej dla osób z zespołem Downa oraz sekcji SikretSkiTeam w Gliwicach. Swoją przygodę ze sportem zaczął już w wieku 8 lat.

„Sportowe życie Grzegorza zaczęło się w wieku około 8 lat. Wtedy to wspólnie rozpoczęli naukę pływania w szkółce oraz jazdy na nartach z rodzicami. Początki były trudne, niestety słabe napięcie mięśniowe i brak wystarczających sił skutecznie spowalniały postępy. Z drugiej zaś strony silna wola i chęć dorównania młodszemu przecież bratu nie pozwalały się po prostu poddać” – mówi jego tata.

Na początku zaczął trenować piłkę nożną. Potem przerzucił się na judo. Jakiś czas później z braku szansy na rywalizację z rówieśnikami pełnosprawnymi porzucił ten sport. Dlatego od tamtego momentu skupił się na nartach i pływaniu.

„W zimie narty bezspornie są numerem 1 a rywalizacja z bratem podczas rodzinnych i klubowych wyjazdów wciąż napędzała Grzegorza do robienia postępów.  Na wyjazdach klubowych Grzegorz uczestniczył w treningach narciarskich aż w końcu stał się pełnoprawnym zawodnikiem SikretSkiTeam Gliwice” – opowiada.

Aktualnie Grzegorz trenuje narciarstwo jako jedyna osoba z niepełnosprawnością w klubie. Uczestniczy też w treningach pływackich wśród innych sportowców z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

„W obu środowiskach odnajduje się znakomicie i z niecierpliwością czeka na każdy kolejny trening lub zgrupowanie” – podkreśla jego tata.

Grzegorz świetnie spisał się na Mistrzostwach Polski w pływaniu, które odbyły się w Krakowie. Po przerwie związaną z sezonem narciarskim zajął dwa trzecie miejsca – zarówno wśród pływaków z zespołem Downa, jak i na dystansie 50 m motylem i 200 m stylem dowolnym.

W wieku 25 lat zdobył także miejsce w finale 50 m stylem dowolnym. Dodatkowo, wziął udział w Mistrzostwach Świata we Francji, gdzie aż połowa drużyny pływackiej składała się z osób z zespołem Downa.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły