Katar funduje stypendia dla kobiet z Afganistanu

Katar funduje stypendia dla kobiet, które uciekły z Afganistanu. Afganki w swojej ojczyźnie studiowały robotykę. Katarski rząd pozwolił im kontynuować naukę za darmo na uczelniach w ich kraju.

Katar podjął wszystkie kroki, by umożliwić inżynierkom ucieczkę z Afganistanu. Najpierw ewakuował je z lotniska w Kabulu. Teraz zapewni im możliwość kontynuowania nauki.

“Otrzymają stypendia, dzięki którym będą mogły dalej studiować robotykę” – ogłosiło w specjalnym komunikacie QF (Qatar Foundation).

Drużyna kobiet z robotyki ma około 20 osób. Wszystkie dziewczyny są jeszcze bardzo młode i niezwykle uzdolnione. Wielokrotnie osiągały sukcesy na polu międzynarodowym. Teraz rozpierzchły się po całym świecie. Niektóre z nich uzyskały azyl w Katarze, inne np. w Meksyku.

O kobietach z robotyki było głośno w 2017 roku, kiedy nie dostały wiz, które zezwoliłyby im na przyjazd do Waszyngtonu na konkurs. W tej sytuacji interweniował sam Donald Trump. Były prezydent Stanów Zjednoczonych zezwolił na wjazd do kraju utalentowanym Afgankom.

– “Te utalentowane, kreatywne studentki musiały żyć w ciągłej niepewności. Qatar Foundation chce zrobić wszystko, by poczuły się tutaj dobrze” – przyznała przewodnicząca Qatar Foundation.

“Dzięki stypendiom Afganki będą mogły bez przeszkód kontynuować naukę” – zaznaczyła.

Przejęcie władzy przez Talibów zmusiło wielu ludzi do ucieczki z Afganistanu. Szczególnie zagrożona poczuła się inteligencja. Dlatego wielu studentów, przyszłych naukowców i inżynierów ewakuowało się z kraju. W akcję pomocy uchodźcom zaangażowały się narody z całego świata.

Sekretarz Stanów Zjednoczonych spotkał się z niektórymi przedstawicielkami studentek robotyki.

“Jesteście znane na całym świecie. Dla wielu stanowicie źródło inspiracji. Więc ta historia, której jesteście częścią i która świadczy o tym, że kobiety w nauce są naprawdę ważne, wysyła istotne przesłanie do ludzi na świecie i w Afganistanie” – powiedział Antony Blinken na spotkaniu.

Roya Mahboob, przewodniczący organizacji Digital Citizen Fund, która zajęła się sprawą afgańskich studentek, przyznał, że:

– “Dziewczyny były niezwykle wdzięczne za to, że mogą nadal studiować w innym kraju. Są tym faktem naprawdę podekscytowane”.

Źródło: english.alaraby.uk.co

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły