Koniec z migreną? Pojawił się nowy lek

Migrena jest częstsza niż astma, epilepsja i cukrzyca razem wzięte. Szacuje się, że 15% ludzkości cierpi na to chroniczne schorzenie. Naukowcy opracowali spray donosowy, który pozwala walczyć z migreną. W Stanach Zjednoczonych właśnie został zatwierdzony do użytku.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) właśnie zatwierdziła lek Zavzpret. To spray donosowy, który pozwala szybko wyleczyć migrenę. Niestety na to chroniczne schorzenie cierpi aż 15% ludzkości. Dlatego dopuszczenie do użytku leku, który może pomóc w zwalczeniu niedającego funkcjonować bólu głowy daje nadzieję wszystkim, którzy zmagają się z tym problemem.

Zavpret to spray donosowy, który ma zwalczyć objawy w zaledwie 15 minut. Jest pierwszym lekiem, który działa, blokując peptydy pochodnego genu kalcytoniny. Kalcytonina jest bowiem najsilniejszą znaną biologicznie czynną substancją rozszerzającą naczynia.

Lek przeszedł przez 3 fazy badań klinicznych. Wszystkie potwierdziły skuteczność Zazvpretu.

– “Kiedy pojawia się migrena, ma to znaczący negatywny wpływ na codzienne życie danej osoby. Wśród moich pacjentów z migreną jedną z najważniejszych cech opcji leczenia doraźnego jest szybkość jej działania. Jako spray do nosa o szybkim wchłanianiu leku, Zavzpret oferuje alternatywną opcję leczenia dla osób, które potrzebują ulgi w bólu lub nie mogą przyjmować leków doustnych z powodu nudności lub wymiotów, dzięki czemu mogą szybko wrócić do normalnego funkcjonowania” – mówi zastępca dyrektora medycznego w New England Institute for Neurology & Headache – Dr Kathleen Mullin.

Badania potwierdziły, że pacjenci dobrze tolerują lek. Jedyne działania niepożądane jakie odnotowano to zaburzenie smaku – pojawiło się ono u 2% osób. Sporadycznie zdarzały się także wymioty czy uczucie dyskomfortu w nosie. Jednak przypadków w sumie było tak mało, że FDA dopuściła lek do użytku jako skuteczne remedium w walce z migreną. W amerykańskich aptekach będzie dostępny od lipca 2023 roku. Można się także spodziewać certyfikacji w krajach Unii Europejskiej.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły