Lodówki społeczne: co zrobić z jedzeniem po Świętach?

W Łodzi funkcjonuje obecnie 20 lodówek społecznych, które umożliwiają dzielenie się jedzeniem i potrawami z potrzebującymi. Najnowsza z nich została uruchomiona tuż przed Bożym Narodzeniem na osiedlu Widzew. Ten rodzaj inicjatywy działa w wielu miastach w Polsce. Dlatego wcale nie musimy wyrzucać jedzenia po Świętach!

W różnych miastach w Polsce pojawia się coraz więcej lodówek społecznych. W samej Łodzi jest ich już 20. Cała inicjatywa jest naprawdę prosta – wystarczy zostawić jedzenie w takiej lodówce. Potrzebujący będą mogli się poczęstować.

Sieć lodówek społecznych jest coraz większa, dzięki czemu w każdej dzielnicy Łodzi znajdziemy miejsce, gdzie można pozostawić produkty i potrawy, które w nadmiarze zakupiliśmy czy przygotowaliśmy na święta. Zachęcam też, by jedzeniem dzielić się także na co dzień, aby weszło nam w nawyk jego niemarnowanie i troska o potrzebujących – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Łodzi Piotr Kowalski.

Dlatego po Świętach nie ma co wyrzucać jedzenia. Wystarczy znaleźć najbliższą lodówkę społeczną i w ten sposób pomóc komuś, kto naprawdę tego potrzebuje.

Z tegorocznego raportu Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że większość Polaków, przyznaje się do marnowania jedzenia w swoich domach. Co więcej, rocznie w Polsce trafia do kosza około 4,8 miliona ton żywności, a konsumenci odpowiadają za 60% tego marnotrawstwa. Tymczasem, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ponad 1,5 miliona osób w Polsce żyje poniżej granicy ubóstwa.

Są jednak pewne zasady, o których trzeba pamiętać. Potrawy i artykuły muszą być w dobrym stanie, wolne od oznak zepsucia takich jak pleśń czy nieprzyjemny zapach. Ważne jest, aby wszystkie przedmioty były odpowiednio zapakowane, szczelnie zamknięte. Chodzi szczególnie o te, które nie posiadają oryginalnych opakowań, jak potrawy przygotowane w domu. W przypadku własnoręcznie wykonanych dań, przydatne jest dołączenie opisu i daty ich przygotowania.

W lodówkach społecznych nie należy umieszczać potraw zawierających surowe mięso, takie jak tatar, ani produkty z surowymi jajkami, jak domowy majonez czy ciasta z kremem. Alkohol również nie powinien się w nich znaleźć.

Źródło:rm24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły