Mała Alicja przeszła przeszczep serca pobranego za granicą

Mała Alicja z Grudziądza przeszła nietypowy przeszczep serca. Serce pobrano bowiem w Czechach. To uratowało jej życie.

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzili nietypowy przeszczep serca. Alicja jest pierwszym dzieckiem w Polsce, która otrzymała serce z zagranicy, a dokładniej z Czech.

Kiedy Alicja była malutka zachorowała na zapalenie oskrzeli. Trafiła wtedy do szpitala i to właśnie tam lekarze zdecydowali zrobić jej jeszcze badanie EKG. Następnie przyjęto ją na oddział kardiologii, gdzie stwierdzono kardiomiopatię.

Wtedy dziewczynka trafiła pod opiekę lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Czekała na przeszczep serca i płuc.

To był bardzo ciężki czas, bo wiedzieliśmy, że taki dawca może się nie znaleźć, chociaż nie było takiego dnia, że w to nie wierzyliśmy” – opowiada jej mama.

Całe szczęście leczenie przyniosło pozytywne efekty i Alicja nie musiała przechodzić przeszczepu płuc. Czekała tylko na serce. Pewnego dnia jej mama otrzymała telefon.

Prowadziłam auto, przejechaliśmy 2 kilometry od domu, zadzwonił telefon. Po numerze widziałam, że to z Zabrza. Ręce się trzęsły na kierownicy. Szukałam pierwszego, lepszego miejsca, żeby się zatrzymać , odebrałam telefon i zawróciliśmy do domu i się pakowaliśmy bardzo szybko” – wspomina.

Dokładnie dzień później Alicja trafiła na salę operacyjną w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Serce znalazło się w Czechach. Tym samym to był pierwszy w Polsce przeszczep serca pochodzącego z zagranicy u dziecka.

Dostałam najpiękniejszy prezent w życiu” – mówi pani Tatiana. – “Ala przez ostatnie pół roku była dzieckiem głownie leżącym. Chodziła po domu tyle, ile musiała, ale większość czasu spędzała na kanapie, a teraz jak zmierza po korytarzu i się nie męczy, to jest dla mnie nowość…to jest coś pięknego“.

Największym wyzwaniem była niepewność w kwestii podjęcia prawidłowej funkcji przez przeszczepione serce z uwagi na to, że dziewczynka była obciążona nadciśnieniem płucnym. Na szczęście serce prawidłowo podjęło funkcje i zabieg przebiegł bez komplikacji” – mówi dr Tomasz Hrapkowicz.

Marzeniem Alicji jest jazda na rowerze. Teraz z nowym sercem wreszcie będzie mogła je spełnić.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły