Międzynarodowy sukces polskich twórców nowoczesnej protezy nogi

Contur 2000 to polska firma, która zajęła trzecie miejsce na międzynarodowych zawodach CYBATHLON w kategorii bionicznej protezy nogi. W tym konkursie w różnych dyscyplinach rywalizują ze sobą osoby niepełnosprawne wspomagane przez różne nowoczesne urządzenia.

Celem CYBAHLONU jest wyłonienie najlepszych mechatronicznych urządzeń wspierających niepełnosprawnych. W ramach tego konkursu konkurują ze sobą zespoły z całego świata, które prezentują swoje wynalazki – nowoczesne wózki inwalidzkie, egzoszkielety, mechaniczno-elektroniczne protezy.

Z powodu pandemii, konkurs w tym roku nie mógł przebiegać w tradycyjny sposób. Zespoły nie przyleciały do Zurychu, lecz nagrały swoje wyścigi.

W tej edycji niebywały sukces odniosła polska firma Contur 2000, która zajęła trzecie miejsce w kategorii protezy nóg. Wystartowała z protezą podudzia HybridLeg pozwalającą na praktycznie zupełnie swobodne poruszanie nogą.

Protezy nogi mają dwa tryby

Protezy nogi mają dwa tryby – pasywny i aktywny. Pierwszy z nich nie potrzebuje energii. Zaś w drugim, bateria zasila elektryczny silnik, który wspomaga swobodne chodzenie. Dzięki temu trybowi o wiele łatwiejsze staje się wchodzenie po schodach czy poruszanie się po pochyłych powierzchniach.

Choć Polaków wyprzedziły dwa zespoły z Szwajcarii, to trzecie miejsce na podium naprawdę może być uznawane jako międzynarodowy sukces i zasługuje na uznanie. Zwłaszcza, że wyścig był niełatwy! Polegał na wykonywaniu różnych zadań przez osobę niepełnosprawną z mechatroniczną protezą. Zawodnik musiał na przykład chodzić po wąskiej kładce z obciążeniem, wchodzić po schodach, przenosić talerzyki i filiżanki, podnosić przedmioty z podłogi i przenosić je, przechodząc przez specjalny tor przeszkód.

Polski zespół był reprezentowany przez Adriana – śmiałka, który z niezwykłą pewnością pokonywał wszystkie przeszkody.

„Udział w zawodach był dla nas wielką przygodą i jednocześnie wielkim sukcesem. Jesteśmy dumni, że mogliśmy reprezentować Polskę w międzynarodowych zawodach Cybathlon 2020 Global Edition, zajmując zaszczytne trzecie miejsce. Serdecznie dziękujemy Adrianowi za jego zaangażowanie, hart ducha i jeszcze raz gratulujemy osiągniętego wyniku.” – podsumowują twórcy protezy.

źródło: naukawpolsce.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły