Niesamowite odkrycie! Naukowcom udało się częściowo odwrócić proces starzenia się

Przełomowego odkrycia dokonał zespół naukowców z Izraela. Badaczom udało się  częściowo odwrócić proces starzenia się. Pierwsze badania przeprowadzono na grupie dwudziestu sześciu pacjentów i wyniki mogą być naprawdę satysfakcjonujące.

Gdy komórki ludzkiego ciała replikują się, jednocześnie dochodzi do skrócenia się telomerów, czyli struktur mających za zadanie chronić chromosomy przed uszkodzeniem w trakcie tego procesu. Właśnie to jest m.in przyczyną starzenia się.

Zespół naukowców z Izraela uważa, że ich próba odwrócenia proces starzenia się zakończyła się sukcesem. 26 pacjentów poproszono o siedzenie w specjalnej hiperbarycznej komorze tlenowej przez około dziewięćdziesiąt minut. Takie sesje powtarzano pięć razy w tygodniu przez trzy miesiące. Okazało się, ż telomery komórek uczestników badania wydłużyły się o nawet 20 procent!

Mimo, że liczba uczestników jest zbyt mała, żeby wysnuwać jednoznaczne wnioski, to wyniki badań wyglądają obiecująco. Izraelscy naukowcy postanowili je kontynuować, licząc na to, że potwierdzą się ich przypuszczenia i będą mogli ogłosić prawdziwy przełom w świecie nauki.

Odwrócony proces starzenia się zainspirowała NASA

Shai Efrati, przewodniczący zespołu, lekarz z Sagol School of Neuroscience na Uniwersytecie w Tel Awiwie, przyznaje, że naukowcy inspirowali się badaniami NASA.

„NASA przeprowadziła kiedyś eksperyment polegający na wysłaniu jednego bliźniaka w kosmos, podczas gdy drugi przebywał na Ziemi. Badanie wykazało znaczną różnicę w długości ich telomerów.” – mówi dr Efrati. – „Zdaliśmy sobie sprawę, że zmiany w środowisku zewnętrznym mogą wpływać na komórki i zachodzące w nich procesy starzenia.”

Skracanie się telomerów wiąże się z licznymi mutacjami, które mogą być przyczyną różnych schorzeń, w szczególności zmian nowotworowych. Dlatego długość telomerów ma szczególny związek ze stanem zdrowia człowieka. 

Badacze z Izraela jako pierwsi odtworzyli uszkodzone telomery, przedłużając je o nawet 20 procent.

Efrati zaznacza, że zrozumienie procesu skracania się telomerów jest: „uważane za Świętego Graala biologii badającej proces starzenia się”.

źródło: tech.wp.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły