„To zdumiewające!” Nowe odkrycie archeologów w Pompejach

Archeolodzy podkreślają, że jest to największe odkrycie na terenie Pompejów od ponad wieku. Chodzi o odnalezienie skamieniałych ciał dwóch mężczyzn, którzy byli ofiarami wybuchu Wezuwiusza w 79 roku. Naukowcy zamierzają dalej prowadzić wykopaliska, bo w miejscu tego odkrycia prawdopodobnie czekają na nich kolejne niespodzianki.

W Pompejach odkryto szczątki dwóch mężczyzn, ofiar wybuchu Wezuwiusza. Są tak dobrze zachowane, że naukowcom udało się ustalić ich płeć, wiek oraz elementy ubioru. Był to około 40-letni mężczyzna w grubym płaszczu i jego młody niewolnik w tunice.

„Te dwie ofiary, które znaleziono w ostatnich dniach, są niesamowitym i niezwykłym świadectwem poranka, którego doszło do erupcji. Te osoby prawdopodobnie szukały schronienia, kiedy zostały porwane przez materiał piroklastyczny, który całkowicie zniszczył wyższą część miasta i zabił wszystkich na swojej drodze” – opowiada Massimo Osanna, dyrektor parku archeologicznego.

Od ponad wieku nie dokonano tak znaczącego znaleziska na terenie Pompejów, zniszczonych przez eksplozję wulkanu w 79 roku.

Zdumiewające odkrycie

„To zdumiewające” – zaznaczył włoski minister kultury Dario Franceschini.

Włoska agencja podała w swoim komunikacie wiadomość, że szczątki znaleziono kilka dni temu na terenie pozostałości po rezydencji Civita Giuliana, oddalonej o 700 metrów od starożytnego miasta. Dyrektor parku archeologicznego powtarza, że jest to „absolutnie wyjątkowe odkrycie”, bo od 150 lat nie udało się naukowcom znaleźć tak dobrze zachowanych szczątków ofiar i przedmiotów, które miały przy sobie, gdy zalała ich fala lawy po eksplozji Wezuwiusza.

Wykopaliska w tamtym miejscu zaczęto już około 3 lata temu. Wszystko za sprawą nielegalnych prac, które prowadzili tam złodzieje antyków. Żeby powstrzymać ten proceder, archeolodzy współpracowali z prokuraturą. Wkrótce naukowcy sami rozpoczęli badania na tamtym terenie. W 2018 udało im się odkopać szczątki trzech koni. Potem odkryli dobrze zachowane freski na ścianie. Jednak dopiero najnowsze odkrycie pokazuje jak wiele niespodzianek może jeszcze na nich czekać. Dlatego zdecydowano się kontynuować wykopaliska na tym obszarze, licząc, że znajdą kolejne szczątki, które pozwolą im zgłębić tajemnice historii Pompejów.

źródło: tvn24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły