Polacy pomogą ofiarom trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

W poniedziałek rano na terenie Turcji i Syrii doszło do poważnych trzęsień ziemi. Niestety jest dużo ofiar śmiertelnych, a wiele osób wciąż nie otrzymało potrzebnej pomocy medycznej. Na pomoc poszkodowanym ruszą polscy strażacy.

Trzęsienie ziemi, do którego doszło na terenie Turcji i Syrii miało magnitudę 7,8. Obecnie szacuje się, że jest aż 1500 ofiar śmiertelnych. Trzęsienie nastąpiło o 4.17 nad ranem na głębokości 10 kilometrów. Jego epicentrum znalazło się 37 kilometrów na północny zachód od tureckiego miasta Gaziantep, które liczy aż 2 miliony mieszkańców.

Trzęsienie było tak silne, że było odczuwalne nawet w Egipcie, Libanie i Cyprze. W Turcji i Syrii zawaliły się budynki. Ratownicy cały czas poszukują ludzi przygniecionych gruzem. Cały czas na miejsce przybywają ochotnicy, którzy pomagają ofiarom kataklizmu. Przybędą tam także strażacy z Polski.

“Polscy strażacy z grupy HUSAR gotowi wyruszyć z pomocą ratowniczą do Turcji dotkniętej trzęsieniem ziemi. Strona turecka poprzez ERCC złożyła zapotrzebowanie na pomoc ratowniczą a Polska wyraziła akces” – napisał na Twitterze Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP. 

W skład grupy wchodzą strażacy z różnych polskich miast – Krakowa, Łodzi, Warszawy, Gdańska. Grupa HUSAR to specjalistyczna grupa, która używa zaawanowanych narzędzi by szukać pod gruzami żywych osób. Ma już duże doświadczenie, bo grupa pomagała także po trzęsieniu ziemi w Nepalu w 2015 roku.

Potem komendant PSP wydał kolejny komunikat.

“Oferta pomocy polskich strażaków z grupy HUSAR została zaakceptowana. Siły PSP udają się do punktu koncentracji w Warszawie. Jeszcze dziś ruszamy z pomocą” – podkreślił.

Start akcji ratowniczej ogłosił także szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

“W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i apelem tureckich władz o pomoc zaproponowałem wysłanie na miejsce ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR KGPSP złożonej z 76 strażaków i ośmiu psów ratowniczych”

Inne kraje także wyraziły chęć pomocy – np. Ukraina, USA i Izrael.

Źródło: wydarzenia.interia.pl/ cowzdrowiu.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły