Polacy szkolą w Tanzanii służby ratownicze

W ramach programu Fundacji PCMP w Tanzanii Polacy szkolą służby ratownicze w Tanzanii. Udało im się przeszkolić już ponad 400 osób. Wszystko po to, by region Dar es Saalam stał się bezpiecznym miejscem.

Liczba ofiar śmiertelnych wypadków w Tanzanii jest ogromna. Obecnie wynosi 1,3 miliona ludzi. Niestety jednym z powodów mogą być niedostateczne kwalifikacje osób, które przyjeżdzają na miejsce zdarzenia, by pomóc. Często ratownicy nie są skuteczni na tyle, by uratować życie poszkodowanego.

Dlatego w ramach programu PCMP odbywają się szkolenia dla tanzańskiej służby ratowniczej.

Dzięki naszemu projektowi będziemy mogli rozwinąć tę dziedzinę medycyny. To wpłynie pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo, ale też pozwoli stworzyć miejsca pracy. Wielu nowych napływających inwestorów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia medycznego dla swoich pracowników, a dzięki Fundacji PCPM będzie to możliwe – mówi prezes fundacji PCMP, dr Wojtek Wilk.

Co więcej, szkolenia organizowane są nie tylko dla medyków i ratowników, ale także strażaków i skautów. Celem jest nauczenie jak największej ilości członków różnych służb jak postępować w trudnych sytuacjach.

Wyzwaniem w tym projekcie jest przekazanie wiedzy medycznej osobom, które wywodzą się z różnych dziedzin i różnych służb, tak by wszyscy rozumieli swoje role i mogli jak najlepiej udzielać pierwszej pomocy – mówi jedna z tanzańskich instruktorek – Reinfrida Chepe. – Łatwo jest wytłumaczyć postępowanie przy udzielaniu pierwszej pomocy osobom z wiedzą medyczną, ale pozostałym zajmuje to więcej czasu i wymaga innego języka – dodaje. – Pomysł kooperacji kenijskich i tanzańskich instruktorów jest świetny. Mówimy niemal tym samym językiem, to nas bardzo łączy. Te szkolenia dają możliwość kooperacji we wschodniej Afryce i tworzą też nowe przyjaźnie.

Choć Polacy przeszkolili już około 400 osób, to nie koniec projektu.

Kolejne miesiące również zapowiadają się intensywnie. Poza osobami pierwszego kontaktu fundacja PCPM szkoli też przyszłych instruktorów. Dodatkowo w ramach projektu zostanie wybudowane i wyposażone najnowocześniejsze centrum szkoleniowe dla przyszłych ratowników medycznych, lekarzy, pielęgniarek przy szpitalu Aga Khan w Dar es Saalam.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły