Polka zjechała na nartach z Broad Peak i tym samym zapisała się historii!

Anna Tybor nie tylko zdobyła szczyt Broad Peak w Karakorum, ale także zjechała z niego na nartach. To pierwsza kobieta na świecie, która tego dokonała. Polka tym samym zapisała się w historii!

Anna Tybor już od kilku lat robi rzeczy niesamowite. W 2021 roku Tybor zdobyła szczyt Manaslu. Potem zjechała z niego na nartach bez użycia dodatkowego tlenu. Była pierwszą kobietą, której udało się tego dokonać.

Jej ostatni wyczyn budzi jeszcze większy podziw. Zdobyła Broad Peak w Karakorum. To jednak był tylko pierwszy etap jej wyprawy.

“Halo Halo! Melduję wykonanie zadania, udało się! 19 lipca ok. godziny 17 (UTC +3) stanęłam na szczycie Broad Peak (8051 m). Do base campu dotarłam 20 lipca chwilę po godzinie 14. W akcji towarzyszył mi Tom Lafaille. Pozwólcie, że nieco wypocznę i jutro będziemy szukać zasięgu, aby dostarczyć Wam nowych materiałów. Dziękuje za Wasze wsparcie, było wyczuwalne na granicy Pakistanu i Chin!” – relacjonowała.

Polka następnie zjechała ze szczytu. W dodatku, zrobiła to w nocy – po ciemku. Tym samym zapisała się na kartach historii, bo żadna kobieta wcześniej tego nie dokonała.

“Dzisiejsza akcja zaczęła się nieco później niż planowano, po północy. Ostatni komunikat od Ani i Toma, który dotarł z bazy, mieliśmy z Rocky Summit, a około godziny 15 widziano ich w masywie szczytu. Potwierdza to również ślad GPS. Ania informowała o powolnej akcji, ale dobrym samopoczuciu. Zapewne zjazd będzie kontynuowany po nocy w C3. Po zmroku w basecampie nie ma już prądu i zasięgu, więc na więcej szczegółów musimy czekać do rana” – można było przeczytać na jej profilu.

Kobieta w ten sposób osiągnęła swój kolejny cel.

Dla mnie najważniejsze jest to, by mieć swoje cele i je po prostu osiągnąć. To jest moje marzenie i do tego dążę. Chcę zdobyć tę górę, zjechać z niej i to jest mój cel, a czy jestem pierwszą Polką, czy pierwszą kobietą na świecie? Dla mnie to jakoś bardzo się nie liczy. Wiadomo, że przy okazji to miłe być w czymś pierwszym, ale naprawdę dla mnie najważniejsze jest to, żeby zdobyć tę górę i po prostu z niej zjechać” – podkreśla Anna.

Źródło: sportowefakty.wp.pl; rmf24.pl

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły