Polscy naukowcy pracują nad nowoczesnymi i tanimi ortezami. Gips to już przeżytek!

Naukowcom z Politechniki Poznańskiej udało się zautomatyzować proces produkcji ortez i protez kończyn. Liczą na to, że będzie można je wytwarzać tanio i szybko dzięki drukarkom 3D.

Polscy naukowcy pracują nad nowoczesnymi ortezami i protezami. Mają być przede wszystkim lekkie, i w przypadku ortez, wygodniejsze niż gips. Co więcej, inżynierowe znaleźli sposób na to, by produkować je szybko i tanio.

Zespołem naukowców kieruje dr hab. Filip Górski, profesor Politechniki Poznańskiej. Tłumaczy, że dotychczas wykonywano ortezy i protezy manualnie. Zaś Polacy zaczęli wykorzystywać drukarkę 3D. Opracowali specjalny algorytm, który pozwolił na zautomatyzowanie procesu ich wytwarzania. Wystarczy zrobić skan ręki, a potem algorytm jest w stanie sam przygotować projekt ortezy, który następnie wysyła do drukarki.

Zatem polscy badacze znaleźli sposób na to, by ominąć żmudny i czasochłonny proces stwarzania ortez i protez. Ponadto ich metoda nie wymaga obecności specjalisty. Kolejną zaletą jest to, że do produkcji używane są tanie drukarki 3D i koszt ortezy to około 100 złotych, zaś protezy kilkaset złotych. To o wiele mniej w porównaniu do profesjonalnych odpowiedników, które są dostępne na rynku.

Profesor dr hab. Filip Górski ma nadzieję na to, że ich metoda zostanie rozpowszechniona i ortezy wykonywane przez drukarki 3D będą standardem. Liczy na to, że niebawem gdy ktoś na stoku złamie kończynę już rano będzie mógł dostać gotową ortezę. Lub, że pacjent szpitala będzie czekał zaledwie kilka godzin na potrzebną konstrukcję usztywniającą.

Na razie inżynierowie kompletują bazę przypadków, by móc jeszcze sprawniej produkować ortezy i protezy. Są coraz bliżej badań klinicznych i rozpoczęcia produkcji. Ich projekt w 2018 roku został sfinansowany w ramach programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Natomiast teraz w lipcu AutoMedPrint otrzymało tytuł Polskiego Produktu Przyszłości.

Źródło: naukawpolsce.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły