16.7 C
Nowy Jork
czwartek, 3 czerwca, 2021

Buy now

spot_img

Polski obraz sprzedany za 7,3 miliona złotych. Rekordowa aukcja!

Obraz „M22” Wojciecha Fangora sprzedano na aukcji DESA Unicum za około 7,3 mln złotych. Jest to rekordowa cena sprzedaży dzieła sztuki w Polsce. 

W grudniu tego roku odbyła się rekordowa aukcja. Za ogromne pieniądze została zlicytowana nie tylko praca Fangora, ale również instalacje Romana Opałki. Agnieszka Marszał – reprezentantka DESUM Unicum ogłosiła, że całkowity obrót z trzech aukcji wyniósł aż 30 mln zł.

Wojciech Fangor jest polskim artystą, którego prace są na świecie niezwykle cenione. Jego obrazy można znaleźć w największych kolekcjach. Jest jedynym polskim twórcą, który miał własną, indywidualną wystawę w Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Fangor angażował się również w pedagogiczną działalność na uniwersytetach w Anglii i w Stanach Zjednoczonych.

Obraz jest dziełem które emanuje barwą

Jego obraz „M22” jest dziełem, które wręcz emanuje barwą, który łączy ze sobą przeciwstawne kolory i przez to tworzy niesamowitą wzrokową iluzję.

„Twórca w sposób niezwykle wyrafinowany prowadził grę optyczną pomiędzy swoimi płótnami a widzem. To właśnie ona sprawiła, że jest rozpoznawalny na całym świecie” – mówią krytycy sztucy.

Wojciech Fangor tworzył prace figuralne, jak i abstrakcyjne. Jednak ewidentnie to właśnie jego abstrakcje przykuwają szczególną uwagę i zyskują uznanie na całym świecie.

 „W 2018 roku w DESA Unicum jego dzieło „M39” sprzedane został za kwotę niemal 5 milionów złotych i stało się zostało najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce. Teraz ten rekord został pobity” – przyznają marszandzi.

Podczas aukcji „Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna” sprzedano również dzieła innych polskich artystów. Obraz Henryka Stażewskiego  „Relief biało-czerwono-fioletowy”

została sprzedana za ponad 1,1 mln zł. 

Natomiast instalacje Romana Opałki  „DETAL 3546421 – 3562392” z cyklu „1965/1 – ?”  zostały sprzedane za ponad 3,6 mln zł. Opałka jest kolejnym artystą, którego dzieła są na całym świecie cenione i na aukcjach kolekcjonerzy płacą za nie rekordowe kwoty.

„Jego poetyckie prace mają na celu zobrazowanie upływu czasu. Roman Opałka wierzył, że poprzez powtarzalność i konsekwencję pracy jest w stanie dostrzec procesy kierujące ludzkim życiem” – mówią krytycy.

Wielu artystów z Polski zostało docenionych przez krytyków sztuki z całego świata, a na polskim podwórku niestety niewiele się o tym mówi. Warto być otwartym na polską sztukę, uświadomić sobie jak zdolnych ludzi mamy w swojej ojczyźnie i promować ich niesamowitą pracę.

źródło: polsatnews.pl

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,022FaniLubię
2,796ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Latest Articles