Polski obraz sprzedany za 7,3 miliona złotych. Rekordowa aukcja!

Obraz „M22” Wojciecha Fangora sprzedano na aukcji DESA Unicum za około 7,3 mln złotych. Jest to rekordowa cena sprzedaży dzieła sztuki w Polsce. 

W grudniu tego roku odbyła się rekordowa aukcja. Za ogromne pieniądze została zlicytowana nie tylko praca Fangora, ale również instalacje Romana Opałki. Agnieszka Marszał – reprezentantka DESUM Unicum ogłosiła, że całkowity obrót z trzech aukcji wyniósł aż 30 mln zł.

Wojciech Fangor jest polskim artystą, którego prace są na świecie niezwykle cenione. Jego obrazy można znaleźć w największych kolekcjach. Jest jedynym polskim twórcą, który miał własną, indywidualną wystawę w Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Fangor angażował się również w pedagogiczną działalność na uniwersytetach w Anglii i w Stanach Zjednoczonych.

Obraz jest dziełem które emanuje barwą

Jego obraz „M22” jest dziełem, które wręcz emanuje barwą, który łączy ze sobą przeciwstawne kolory i przez to tworzy niesamowitą wzrokową iluzję.

„Twórca w sposób niezwykle wyrafinowany prowadził grę optyczną pomiędzy swoimi płótnami a widzem. To właśnie ona sprawiła, że jest rozpoznawalny na całym świecie” – mówią krytycy sztucy.

Wojciech Fangor tworzył prace figuralne, jak i abstrakcyjne. Jednak ewidentnie to właśnie jego abstrakcje przykuwają szczególną uwagę i zyskują uznanie na całym świecie.

 „W 2018 roku w DESA Unicum jego dzieło “M39” sprzedane został za kwotę niemal 5 milionów złotych i stało się zostało najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce. Teraz ten rekord został pobity” – przyznają marszandzi.

Podczas aukcji “Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna” sprzedano również dzieła innych polskich artystów. Obraz Henryka Stażewskiego  “Relief biało-czerwono-fioletowy”

została sprzedana za ponad 1,1 mln zł. 

Natomiast instalacje Romana Opałki  “DETAL 3546421 – 3562392” z cyklu “1965/1 – ?”  zostały sprzedane za ponad 3,6 mln zł. Opałka jest kolejnym artystą, którego dzieła są na całym świecie cenione i na aukcjach kolekcjonerzy płacą za nie rekordowe kwoty.

„Jego poetyckie prace mają na celu zobrazowanie upływu czasu. Roman Opałka wierzył, że poprzez powtarzalność i konsekwencję pracy jest w stanie dostrzec procesy kierujące ludzkim życiem” – mówią krytycy.

Wielu artystów z Polski zostało docenionych przez krytyków sztuki z całego świata, a na polskim podwórku niestety niewiele się o tym mówi. Warto być otwartym na polską sztukę, uświadomić sobie jak zdolnych ludzi mamy w swojej ojczyźnie i promować ich niesamowitą pracę.

źródło: polsatnews.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły