Stworzono wodorowy pociąg, który bije rekordy

Transport kolejowy staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją w porównaniu do innych środków transportu. Nawet w swojej obecnej formie ma stosunkowo niskie emisje, a inżynierowie ciągle pracują nad jeszcze bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Jednym z takich pomysłów jest wykorzystanie wodoru, a ostatnie testy dowodzą, że ta technologia ma duży potencjał.

Właśnie przestowano pociąg zasilany wodorem, który został zaprojektowany przez szwajcarską firmę Stadler. Podczas 46-godzinnej jazdy pokonał on dystans wynoszący dokładnie 2803 kilometry. Ten rekordowy wynik potwierdza skuteczność wodorowego transportu kolejowego.

Ten nietypowy eksperyment miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie główną rolę odegrał pociąg FLIRT-H2 ze Szwajcarii. Wykorzystując ekologiczny sposób napędu, ten pojazd przechowuje wodór w zbiornikach paliwa, który następnie przekształca w energię elektryczną za pomocą ogniw paliwowych. Wytworzona energia jest magazynowana w akumulatorze, z możliwością dodatkowego odzyskiwania podczas hamowania pociągu. Głównym celem tego rozwiązania jest podróżowanie w bardziej ekologiczny sposób. Co ciekawe, testowany pociąg może pomieścić 108 pasażerów i osiągać prędkość do 130 km/h, a także działać nawet w wysokich temperaturach otoczenia sięgających 49 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o dodatkowe aspekty dotyczące FLIRT-H2, należy zaznaczyć, że może on operować przez całą dobę bez konieczności tankowania. Istotny test rozpoczął się wieczorem 20 marca, trwając nieprzerwanie przez całą noc i następny dzień, a zakończył się 22 marca o 17:23. W tym czasie pociąg pokonał dystans 2803 kilometrów, co zajęło mu łącznie 46 godzin. To imponujące osiągnięcie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że odbyło się to przy użyciu pojedynczego zbiornika paliwa.

Wodór może nam naprawdę wiele zaoferować. Nawet niewielki dystans pokonany przez pociąg napędzany wodorem będzie ważnym krokiem naprzód. Ten eksperyment jest najlepszym dowodem na potencjał takiej technologii. Czeka nas najprawdopodobniej rewolucja w sektorze transportu.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły