Ukraińskie Centrum Edukacji – niezwykle ważny projekt

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty uruchomiła Ukraińskie Centrum Edukacji. Jest to niezwykle ważny projekt, który pomaga dzieciom z Ukrainy przygotować się do edukacji w polskiej szkole.

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty prowadzi we Wrocławiu Ukraińskie Centrum Edukacji. Dzieci z Ukrainy mogą nauczyć się tam polskiego, a nawet otrzymać wsparcie psychologiczne. Centrum chce dać tym, którzy nie potrafią komunikować się w języku polskim i tym samym chodzić do polskiej szkoły, możliwość nauki. Ma ich to przygotować do wejścia w nasz system oświaty.

Centrum tworzymy po to, aby ułatwić dzieciom nie mówiącym po polsku edukację. U nas mają aż 12 godzin zajęć z nauki języka polskiego i nawet panie nauczycielki i opiekunki z Ukrainy uczą się języka polskiego wraz z uczniami.  Oprócz nauki języka polskiego realizujemy także podstawę programową. Jeśli dzieci mają trudności ze zrozumieniem słów i pojęć, już z konkretnych przedmiotów, z pomocą przychodzą im ukraińscy nauczyciele – opowiada Ewa Minakowska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Leonardo.

Nauka w Ukraiński Centrum Edukacji jest bezpłatna. Zajęcia są prowadzone przez pedagogów z Polski i Ukrainy.

Do dyspozycji dzieci jest na miejscu psycholog dziecięcy, pedagog i logopeda. Chcemy jak najszybciej reagować, kiedy tylko pojawi się taka potrzeba. Dzieci i młodzież się tutaj otwierają. Łatwiej im przejść do polskiej szkoły, kiedy rozumieją, co się do nich mówi. Nie mają braków z polskiej podstawy programowej i co najważniejsze, przełamując barierę językową potrafią nawiązywać relacje z polskimi uczniami – zaznacza dyrektor.

Centrum będzie oferować także zajęcia świetlicowe i dodatkowe “koła”, gdzie uczniowie będą mogli rozwijać swoje zdolności w różnych dziedzinach. Co więcej, UCE zapewni ukraińskim dzieciom zajęcia w ukraińskiej szkole. Będzie to możliwe dzięki zdalnym lekcjom prowadzonym przez nauczycieli szkoły podstawowej w Charkowie. W ten sposób dzieci uzyskają na koniec roku nie tylko zaświadczenia o ukończeniu oddziałów przygotowawczych, ale także świadectwo szkoły ukraińskiej.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły