W Łodzi powstał nowy hostel dla osób w kryzysie bezdomności

W Łodzi właśnie otwarto koedukacyjny hostel “Nowy Początek” dedykowany osobom w kryzysie bezdomności. To nowatorskie rozwiązanie, które oferuje 40 miejsc dla młodych dorosłych i rodzin z dziećmi.

W Łodzi właśnie uruchomiono hostel osłonowy dla osób bezdomnych, który ma za zadanie zapewnić tymczasowe schronienie dla osób chcących podjąć wysiłek reintegracji społecznej i rozpocząć samodzielne życie. Zlokalizowany w budynku przy ul. Gałczyńskiego 7, hostel ten jest częścią Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (dawne Schronisko dla Bezdomnych Kobiet). Oprócz zapewnienia dachu nad głową, placówka ta oferuje również wsparcie specjalistów, takich jak psychiatra, terapeuta uzależnień, doradca zawodowy, psycholog i trener umiejętności społecznych.

Liczymy na to, że dla ludzi, którzy tu zamieszkają, hostel będzie ostatnim przystankiem przed rozpoczęciem samodzielnego życia – zaznacza Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Współpraca ze specjalistami  pomoże im usunąć przeszkody – zdobyć  kwalifikacje, znaleźć pracę, nauczyć się zarządzać domowym budżetem czy prowadzić gospodarstwo domowe.

Hostel oczekuje od swoich mieszkańców gotowości do zmiany oraz silnej determinacji w dążeniu do wyznaczonych celów. Oferuje 40 miejsc zakwaterowania, dostosowanych do potrzeb różnych grup, takich jak matki z dziećmi, osoby uczące się czy pary. Dodatkowo, w budynku znajduje się również lokal interwencyjny. Służyć on będzie krótkoterminowemu zakwaterowaniu osób w nagłych kryzysowych sytuacjach.

Osoby mogą zostać przyjęte do placówki po skierowaniu przez streetworkera, pracownika socjalnego, przedstawicieli organizacji pozarządowych lub ośrodków terapii odwykowej. Mogą też zgłosić się indywidualnie.Wspólnie ze specjalistami każdy mieszkaniec opracuje swój Indywidualny Plan Aktywizacji Społecznej. Jego celem będzie poprawa sytuacji życiowej, a mieszkaniec będzie musiał go zrealizować, przy wsparciu organizatorów hostelu. Maksymalny czas pobytu w placówce to 3 miesiące, jednak po indywidualnej ocenie możliwe jest przedłużenie go do maksymalnie 18 miesięcy. Koszt pobytu w hostelu wynosi 10 zł za dobę, ale w uzasadnionych sytuacjach możliwe jest zwolnienie z odpłatności.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły