Zaczyna się odbudowa katedry Notre Dame!

Minęły dwa lata od pożaru Notre Dame… Teraz rozpoczęła się odbudowa katedry!

W 2019 mająca aż 850 lat katedra Notre Dame stanęła w ogniu. Jej kluczowe elementy strukturalne doszczętnie spłonęły. Dlatego to cud, że nie zawalił się cały budynek. Po pożarze zabezpieczono bezcenny zabytek. Niestety nie udało się uratować szkieletu sklepienia, iglicy, ołowianego pokrycia dachu.

Katedrę odwiedzało ponad 13 milionów turystów rocznie – była najpopularniejszym zabytkiem w Europie. Od czasu, w którym ją stworzono (XIV wiek) przeszła tylko jedną dużą renowację w XV wieku. Niestety pożar sprawił, że katedra została w dużej mierze zniszczona. Teraz musi zostać odbudowana.

Już po pożarze, CNRS, francuska organizacja badawcza, zajęła się badaniami katedry. Obejmowały one jej każdy element – fundamenty, metaloplastykę, stolarkę. Badania wykonano, by można było rozpocząć odbudowę. Ponadto dzięki nim naukowcy są w stanie stworzyć specjalne rozwiązania, które ochronią katedrę przed pożarami. By zabezpieczyć budynek, technicy usunęli spalone elementy, zapakowali w specjalną powłokę gargulce katedry, wzmocnili jej przypory oraz jej szczyty. Dodatkowo wykonano struktury, które mają za zadanie tymczasowo zabezpieczyć sklepienia, wieże i ściany świątyni. Do zabezpieczenia świątyni zaangażowano wielu specjalistów od rusztowań, stolarzy, mechaników organowych, a nawet alpinistów.

“Katedra stoi solidnie na swoich fundamentach, jej ściany są mocne, wszystko trzyma się razem. Jesteśmy zdeterminowani, aby wygrać walkę z czasem i zdążyć na 2024 rok, aby ponownie otworzyć naszą katedrę! Będzie to zaszczyt dla Francji, a dokonamy tego, ponieważ wszyscy jednoczymy się w tym celu” – podkreśla Jean-Louis Georgelin, szef jednostki, która jest odpowiedzialna za odbudowę.

Katedra zostanie odbudowana w pierwotnej formie, zgodnie z poprzednim projektem. Cały proces ma się zakończyć w 2024 roku, przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, na które przybędą kibice z całego świata. Po dwóch latach zbierania środków, dokładnych badań i przygotowań, wreszcie ruszyły prace! Za kilka lat skarb francuskiego i światowego dziedzictwa znów będzie zachwycał kolejne pokolenia.

Źródło: national-geographic.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły