Założył ważne stowarzyszenie… Choroba nie była dla niego wyrokiem

Matej Pečovnik to prezes słowiańskiego stowarzyszenia OnkoMan. W wieku 25 lat zdiagnozowano u niego chłoniaka Hodgkina. Jednak choroba nie była dla niego wyrokiem. Mężczyzna znalazł misję…

U Mateja w wieku 25 lat wykryto chłoniaka Hodgkina. Choć najpierw miał wrażenie, że jego świat się zawalił, to jednak dosyć szybko odnalazł się w tej nowej rzeczywistości. Choroba nie była dla niego wyrokiem. Miał poczucie misji. Kiedy zrozumiał jak ważne jest wsparcie, zdecydował się zrobić wszystko, by pomóc innym w takiej samej sytuacji.

– “Pozbierać możesz się tylko ty sam. Ale twoi bliscy mogą wesprzeć Cię w skupieniu się na sukcesie. Miałem złotych rodziców, siostrę, ciocie i wujków, i tak naprawdę musiałem tylko się leczyć. Nie musiałem się martwić o nic więcej. Znam przypadki, że ludzie mają oprócz tego na głowie jeszcze tysiąc innych spraw i trudno mi to sobie wyobrazić. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy pomogli mi w tym czasie.

Matej założył w Słowenii stowarzyszenie “Onkoman”.

“Pierwszym zadaniem naszego stowarzyszenia jest pomoc kobietom i mężczyznom, którzy walczą w Instytucie Onkologii, a drugim zadaniem jest przypominanie mężczyznom, aby dbali o swoje zdrowie, nie czekali do ostatniej chwili. Superbohaterowie, tacy jak Superman, od którego wzięliśmy nazwę, również pomagali innym ludziom, ale my pomagamy w inny sposób. Staramy się być inni, prowokacyjni, uśmiechnięci i nasze wydarzenia też takie są”.

Mężczyzna wygrał walkę z rakiem. Teraz wspiera innych.

– “Czerpię satysfakcję z bardzo podstawowych rzeczy, albo kiedy ktoś do mnie dzwoni i mówi, że ma taką a taką chorobę, ja go z kimś kontaktuję i pół roku później dowiaduję się, że jest zdrowy. Jest to dla mnie wielki sukces. Ja sam też pomagam. Niedawno miałem współpracownika w wieku 25 lat, który zachorował na raka i razem walczyliśmy” – mówi. – “To są rzeczy, które nas podnoszą. Na początku droga prowadzi stromo w dół, ale radość ze zwycięstwa jest potem jeszcze większa. Świat jest lepszy, kiedy się śmiejemy, kiedy jesteśmy optymistami, kiedy sobie pomagamy nawzajem. Jestem przekonany, że jeśli pomagasz innym, pomagasz również sobie. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej.”

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły