Zebrali 3,5 tony śmieci. Teraz lasy są czyste!

W ramach akcji Czyste Lasy ponad 3000 osób zebrało 3,5 tony śmieci. Najważniejszym celem jest wspólne zadbanie o środowisko, ale równie istotne są działania edukacyjne, które towarzyszą tej inicjatywie.

Jesienią tego roku odbyła się pierwsza edycja akcji Czyste Lasy. W sprzątanie śmieci zaangażowało się aż trzy tysiące osób z czterech części Polski. W każdej z tych lokalizacji powstały specjalne “miasteczka edukacyjne”. Zorganizowano tam wiele konkursów, warsztatów, gier i zabaw, które przyciągnęły tysiące dorosłych i dzieci. Wszystko po to, by podnieść świadomość ekologiczną Polaków.

– “Najważniejsze jest to, że do naszego projektu włączyło się wiele osób, które razem z nami uczyły się jak dbać o środowisko naturalne. Kiedy organizowaliśmy pierwsze edycje Czystych Tatr wolontariuszy było mniej, za to śmieci na szlakach zdecydowanie więcej. Obecnie widzimy, że świadomość ekologiczna Polaków rośnie wprost proporcjonalnie z zaangażowaniem. Samo sprzątanie nie jest oczywiście najważniejsze, ale na pewno liczba zebranych śmieci jest jasnym sygnałem, że nasza misja wciąż się nie kończy. Budujący jest fakt, że nie brakuje ludzi o wielkich sercach, którzy chcą wspierać takie działania, a tzw. “kula śniegowa” dobrych, ekologicznych postaw nabiera coraz większych rozmiarów” – podkreślił prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Maciej Marculanis.

Powinniśmy odpowiedzialnie dbać o naszą planetę. Tymczasem wiele osób zostawia śmieci w lesie, na plażach, w górach. Podczas akcji Czyste Lasy zebrano aż 3,5 tony odpadów! Większość z nich to opakowania po jedzeniu i napojach. Jednak uczestnicy znaleźli także śmieci wielkogabarytowe.

– “Niezwykle ważne jest dla nas to, że we wszystkie tegoroczne akcje Stowarzyszenia Czysta Polska – od Tatr, poprzez Bałtyk i jesienne Czyste Lasy włączyli się zarówno dorośli, dzieci jak i młodzież szkolna, ale także władze samorządowe, które bardzo nam pomagały podołać temu niełatwemu pod względem logistycznym projektowi. Ogromne podziękowania należą się również The Coca-Cola Foundation w Atlancie, która przeznaczyła grant na sprzątanie polskich lasów i towarzyszącą akcjom edukację ekologiczną. Staraliśmy się go wykorzystać jak najlepiej, by uczynić jak najwięcej dla naszego wspólnego dobra – ochrony środowiska naturalnego” – dodał Maciej Marculanis.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły