Znaleziono nowy, potencjalny lek na raka trzustki

Pismo „ACS Pharmacology & Translational Science” poinformowało, że na myszach wypróbowano potencjalny, nowy lek na raka, który mógłby poprawić jakość życia chorych na nowotwory, szczególnie te trudne w leczeniu np. rak trzustki.

University of Sheffield opracowało lek, mogący pomóc pacjentom, którzy zmagają się z trudnymi w leczeniu nowotworami – szczególnie rakiem trzustki czy nawrotowym rakiem piersi. Przy wsparciu biotechnologicznych przedsiębiorców udało im się założyć spin-out Modulus Oncology – tak, żeby w okresie dwóch lat przejść do fazy testowania klinicznego.

Prof. Tim Skerry wraz ze swoim zespołem badali hormon peptydowy – tzw. Adrenomedulinę (ADM), który odpowiedzialny jest za kontrolę ciśnienia tętniczego krwi, ale także za stymulację wzrostu i rozprzestrzenianie się nowotworów.

Dzięki użyciu specjalnych cząsteczek – antagonistów receptora adrenomeduliny-2, naukowcy uniemożliwili komunikację między komórkami nowotworowymi, a hormonem peptydowym. Co najważniejsze, nie wpłynęło to na działanie hormonu w regulacji procesów życiowych organizmu (np. na ciśnienie).

Rezultaty eksperymentów, które zostały przeprowadzone na myszach chorych na raka trzustki były pomyślne. Ich oczekiwana długość życia wydłużyła się, dzięki temu, że nowotwory rosły wolniej. Potencjalny lek, w przeciwieństwie do radioterapii czy cytostatyków, działa na minimalną liczbę komórek i nie uszkadza tych, które są zdrowe. Przewiduje się, że to zwiększy jakość życia pacjentów poddanych takiej terapii.

Lek na raka, i nie tylko

Autorzy oczekują, że takie leczenie będzie również korzystne w walce z innymi nowotworami np. rakiem płuc czy rakiem piersi.

Rak trzustki cechuje się najniższym parametrem przeżywalności ze wszystkich najczęściej występujących nowotworów. Pięć lat od usłyszenia diagnozy przeżywa niestety tylko siedem procent pacjentów.

„Najbardziej niezwykłą częścią tej nowej terapii jest fakt, że natura zaprojektowała hormon adrenomedulinę tak, aby miał dwa różne typy receptorów – jeden pomaga regulować ciśnienie krwi, a drugi jest zaangażowany w sposób, w jaki komórki nowotworowe komunikują się ze sobą i komórkami gospodarza, pomagając nowotworom rosnąć i rozprzestrzeniać się” – mówi prof. Skerry

„Zaprojektowaliśmy unikatowy element pasujący do układanki natury, który blokuje sygnały z jednego receptora, ale pozwala drugiemu działać normalnie. Blokując komunikację hormonu z komórkami nowotworowymi, odcinamy jego dopływ do potrzebnych mu zasobów. Oznacza to, że guzy nie mogą szybko rosnąć, a ich rozprzestrzenianie się na inne obszary ciała staje się trudniejsze” – opowiada.

„Guzy raka trzustki są agresywne i trudne do leczenia, a ich lokalizacja ułatwia rozprzestrzenianie się nowotworu na pobliskie narządy, takie jak wątroba i żołądek. Charakter raka trzustki oznacza, że trudno jest wprowadzić obecne leki do wnętrza guza. Uważamy, że działanie na receptory adrenomeduliny może być skuteczniejsze. W ciągu ostatnich 30 lat diagnozowanie i leczenie większości nowotworów ewoluowało szybko, pomagając przeżyć chorobę większej liczbie osób niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak postępy w leczeniu raka trzustki i poprawie wyników leczenia miały niewielki wpływ na oczekiwaną długość życia” – podkreśla profesor Tim Skerry. (PAP)

źródło: nauka w polsce

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły