Pomoc UNICEF dla krakowskich organizacji

Od 2022 roku Kraków otrzymał ponad 40 mln zł wsparcia od UNICEF-u. Dzięki temu powstało Centrum Edukacyjno-Terapeutyczne i Słoneczne Przestrzenie Wsparcia „Słońce”.

Kraków rozpoczął współpracę z UNICEF-em w kwietniu 2022 roku, tuż po wybuchu wojny na Ukrainie. Pomoc okazała się kluczowa, zwłaszcza z uwagi na napływ uchodźców, w tym osób starszych, kobiet i dzieci. Miasto szybko zorganizowało pomoc humanitarną. Jednocześnie planowało długoterminowe działania systemowe, aby odpowiedzieć na potrzeby edukacyjne, wsparcie psychologiczne, opiekę zdrowotną i pomoc społeczną. Fundusze od UNICEF-u znacząco wspierały Kraków w efektywnym reagowaniu na kryzys, zarówno krótko-, jak i długoterminowo.

Słoneczne Przestrzenie Wsparcia „Słońce” to duży projekt edukacyjny Krakowa i UNICEF-u, prowadzony przez samorządowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne. W czterech lokalizacjach oferują wsparcie dzieciom z Ukrainy i ich polskim rówieśnikom, korzystającym z usług psychologów, pedagogów i logopedów. Oferują one również dodatkowe aktywności dla rodziców, nauczycieli i asystentów wielokulturowych. Skupiają się na dzieciach z problemami adaptacyjnymi, emocjonalnymi lub rozwojowymi oraz tych z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, oferując terapie mowy, arteterapię i spotkania wspomagające rozwój psychoruchowy. Projekt zdobył uznanie krajowe i międzynarodowe, prezentowany był m.in. w Parlamencie Europejskim podczas New Education Forum.

Ostatnio do Krakowa przyjechał bardzo ważny gość. Nona Zicherman, nowa liderka organizacji w Polsce, odwiedziła oba centra. Spotkała się też z zastępczynią prezydenta Krakowa, Marią Klaman, aby omówić plany na nadchodzące lata. Do Krakowa przybyła na początku czerwca, aby zapoznać się z projektami wspieranymi przez UNICEF, które wspierają rozwój, naukę i integrację dzieci, w tym uchodźców z Ukrainy.

Przedstawicielka UNICEF odwiedziła Słoneczne Przestrzenie Wsparcia „Słońce” na osiedlu Willowym w Nowej Hucie. Była to okazja do udziału w I Krakowskiej Olimpiadzie Przedszkolaków, w której brało udział około 500 dzieci wraz z opiekunami. Organizatorzy zapewnili różnorodne konkurencje sportowe, takie jak rzut oszczepem, pchnięcie kulą, triathlon, skok w dal oraz bieg przez płotki. Dodatkowo dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawach sportowo-zręcznościowych, takich jak trening karate, malowanie twarzy, strefa piłkarska oraz zabawa w klasy. Wydarzenie zakończyło projekt „Zawsze w drodze ze sportem”, który integrował nauczycieli, specjalistów oraz dzieci z różnych przedszkoli, w tym z doświadczeniem migracji.

Źródło: www.krakow.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły